Jeśli chcesz samodzielnie zafarbować włosy, lub nie farbowałaś ich tak dawno, że odrosty mocno odznaczają się na twojej głowie – siegnij po domową koloryzację włosów. Okazuje się, że farby dostępne w drogerii są w stanie pokryć nawet siwe włosy, zatem do dzieła!
Jak ufarbować włosy w domu?
Zasada farbowania włosów w domu jest prosta: bezwzględnie trzymaj się instrukcji, nie staraj się zmieniać proporcji mieszanki, którą kupiłaś, nie zostawiaj też wymieszanego kosmetyku na później, czyli na następne farbowanie. Zmieszane preparaty, czyli krem koloryzujący i aktywator wchodzą ze sobą w reakcję i przechowywane w takim stanie mogą zareagować źle na włosach. Mieszanka do farbowania jest najlepsza, gdy jest świeża.
Pamiętaj też, żeby nie przeprowadzać drastycznych zmian w kolorze włosów. Taką koloryzację zostaw fryzjerowi. W domu co najwyżej rozjaśnij lub przyciemnij włosy o 1, lub maksymalnie 2 tony.
Pamiętaj, ze farba do włosów działa dość mocno, dlatego nakremuj wszystkie “strategiczne” miejsca na skórze, czyli te, które mogą się pobrudzić i zafarbować podczas koloryzacji.
Jest na to prosta metoda: krem lub tłusty olejek, który nakładacie na linii włosów, czyli na czole, oraz na uszach, karku czy nawet żuchwie. Teraz możecie spokojnie aplikować farbę. Najlepiej robić to specjalnym, płaskim pędzelkiem i oddzielać pasmo po paśmie, by farba równomiernie pokryła każde pasmo. Na koniec, gdy już zużyjecie całą mieszankę, warto delikatnie wymasować skórę głowy i włosy, aby farba dotarła wszędzie i równomiernie pokryła kolorem całą fryzurę.
Jak zatuszować odrosty, aby były niewidoczne?
1. Farbowanie włosów w domu – o tym warto wiedzieć
Jeśli farbujesz włosy w domu po raz pierwszy, lub jeśli zmieniłaś markę farby – zrób na skórze test uczuleniowy. Wykonaj go na około 24 godziny przed koloryzacją włosów. Pamiętaj też, ze włosy w dniu farbowania powinny być lekko… nieświeże, czyli nie bezpośrednio po myciu (farba słabiej zadziała na świeże włosy). Ponadto sebum, które osadza się na włosach po 2-3 dniach chroni włosy podczas koloryzacji.
Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno to, że czas trzymania farby na włosach zaczynamy liczyć nie od momentu, gdy nakładasz farbę, ale od chwili gdy skończyłaś ją aplikować.
Pamiętaj też, żeby założyć jakieś ubranie, w którym już nie chodzisz i którego nie będzie ci szkoda, jeśli się pofarbuje. Ramiona okryj ręcznikiem, lub specjalną, fryzjerską peleryną, a gdy skończysz nakładać farbę – nałóż na pokryte nią włosy foliowy czepek (często jest dołączony do zestawu koloryzacyjnego).
2. Rozjaśnione włosy – udany efekt
Dobór farby do odrostów może być kłopotliwy. Zawsze zależy on od koloru, jaki aktualnie masz na pofarbowanej części włosów. Jeśli masz włosy w kolorze jasnego brązu – trzymaj się tych tonacji. Jeśli natomiast twoje włosy mają bardzo jasny blond, zdecyduj się na mocno rozjaśniającą farbę do włosów- będzie lepsza od zwykłego rozjaśniacza, który często zostawia żółty odcień oraz bardziej niszczy włosy. Rozjaśniacz może też podrażnić skórę głowy.
3. Przyciemniane włosy – jak ufarbować, by nie wyszły czarne?
To nie jest skomplikowane: wystarczy, jeśli do odrostów, które są zazwyczaj jaśniejsze od pozostałych włosów, wybierzesz odcień o ton jaśniejszy od tego, jaki masz aktualnie na włosach. Pamiętaj, że często ciemne farby do samodzielnej koloryzacji dają znacznie ciemniejszy efekt niż ten, jaki producent ukazuje na wzornikach. Dobrym trikiem przy farbowaniu na ciemno odrostów jest potrzymanie ich na odrostach, a przed spłukiwaniem przeciągnięcie ich na chwilę po całej długości włosów, a następnie spłukanie całości.
Dodaj komentarz