5  powodów przetłuszczania się włosów

Masz tłuste włosy, które ciężko utrzymać w dobrym stanie? Już następnego dnia są ciężkie, a fryzura przyklapnięta? Poznaj przyczyny nadmiernego przetłuszczania się włosów — być może odkryjesz źródło problemu i uda Ci się zahamować wzmożony łojotok!

1. Stosujesz źle dobrane kosmetyki

Nie chodzi nam tylko o to, że powinnaś stosować szampon do włosów przetłuszczających się, ale także o jego skład. Jeśli twoje kosmetyki do mycia włosów zawierają substancje SLS/SLES, to skóra głowy i jej funkcje będą rozregulowane. Skóra obawia się nadmiernego przesuszenia i broni się przed nim, produkując wzmożoną ilość sebum, dlatego im więcej kontrowersyjnych składników w Twoim szamponie, tym silniejsze przetłuszczanie się włosów. W codziennej pielęgnacji postaw na delikatne, naturalne szampony do mycia włosów i odzywki z dobrym składem — to dobra inwestycja w zdrowe i piękne włosy. Dlatego sprawdź koniecznie listę INCI Twoich kosmetyków. Być może to szampon jest tu głównym winowajcą wiecznie tłustych kosmyków?

2. Zaburzenia hormonalne oraz choroby tarczycy 

Piękna skóra i włosy są wynikiem prawidłowej pracy organizmu. Jesli w Twoim dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej — włosy i skóra zaczną się buntować. Również niedobór składników odżywczych ma wpływ na wygląd i kondycję włosów. Jeśli widzisz, ze ich stan jest daleki od dobrego, włącz w codzienną dietę suplementy, najlepiej witaminy z grupy B oraz cynk i żelazo. Jeśli chodzi o kwestie hormonalne — w przypadku włosów znaczenie mają przede wszystkim androgeny, czyli tzw. męskie hormony płciowe. Występują one również u kobiet. Dlatego jesli przetłuszczaniu się włosów towarzyszą takie objawy jak: trądzik, tłusta cera, wypadanie włosów, warto zbadać poziom hormonów w badaniach laboratoryjnych. Właściwe ich stężenie może być kluczem do kondycji skóry oraz włosów. Na stan kosmyków mają wpływ także choroby tarczycy i hormony gruczołu tarczowego.

3. Kumulowanie się toksyn w organizmie

Stres cywilizacyjny, toksyny w powietrzu, smog, a także promieniowanie słoneczne i niebieskie światło odbite HEV, emitowane przez komputery i smartfony także mają wpływ na stan skóry i włosów. Jak temu zaradzić? Warto włączyć do diety i pielęgnacji składniki, które mają dużą dawkę antyoksydantów. Bardzo ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta obfitująca w kiszonki (naturalne probiotyki) zioła, warzywa, owoce, superfoods, oraz picie co najmniej 2 l wody dziennie. W pielęgnacji włosów dużą rolę mogą odegrać naturalne olejki przeznaczone do pielęgnacji włosów tłustych, np. rycynowy czy jojoba. Olejowanie włosów równoważy sebum i oczyszcza skórę głowy.

4. Zbyt częste dotykanie włosów i czesanie 

Im częściej czeszesz włosy i dotykasz ich, sprawiasz, ze cebulki stają się pobudzone, co może nasilać produkcję sebum. Staraj się nie dotykać włosów — przekonasz się, jak często robimy to bezwiednie. Ponadto następuje wtedy przenoszenie drobnoustrojów na skórę głowy, a sebum jest doskonałą pożywką dla mikroorganizmów, które bytują na skórze. To właśnie bakterie, rozkładają trójglicerydy w sebum, i następuje nagromadzenie kwasów tłuszczowych. Dlatego lepiej nie pobudzać niepotrzebnie do pracy gruczołów łojowych.

5. Stres

Stres to ogólnie wróg nr 1 dla całego organizmu. Ma on bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jego nadmiar uruchamia w organizmie proces zapalny, a wówczas zostaje zachwiana równowaga hormonalnej. Praca gruczołów łojowych nasila się i jednocześnie znacznie spada aktywność układu odpornościowego.

Gdy nasz organizm choruje, odbija się to także na  skórze i włosach – stają się słabe, łamliwe, wypadają. Warto wypróbować techniki relaksacyjne i afirmacyjne, albo zapisać się na jogę — to doskonałe metody do walki ze stresem. Staraj się codziennie znaleźć coś, co poprawi Ci humor i wprowadzi w dobry nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *