Sól fizjologiczna i jej zastosowanie w pielęgnacji

Sól fizjologiczna jest powszechnie stosowana w farmaceutyce, a rzadziej w kosmetologii. Mimo to doskonale sprawdza się w pielęgnacji zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Jakie zastosowanie kosmetyczne ma sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna – zastosowanie w pielęgnacji
Codzienne oczyszczanie skóry

Sól fizjologiczna nie podrażnia ani nie uczula, dlatego można ją stosować do codziennego oczyszczania skóry zamiast zwykłej wody z kranu. Bywa wykorzystywana do demakijażu jako delikatniejszy substytut płynu micelarnego, ale w przeciwieństwie do tego ostatniego nie jest w stanie skutecznie usunąć makijażu wodoodpornego i kryjącego.

Na podrażnienia oczu i skóry

Sól fizjologiczna złagodzi wszelkie podrażnienia. Można ją stosować jako kompres na podrażnione oczy. W tym celu wystarczy nasączyć nią waciki i pozostawić na zamkniętych powiekach na kilka lub kilkanaście minut. Sól fizjologiczna sprawdzi się także przy swędzącej skórze, której ulgę przyniesie przemywanie jej gazikami zamoczonymi w tej substancji.

Jako składnik domowych kosmetyków

Sól fizjologiczna może stanowić bazę do tworzenia niektórych domowych kosmetyków. Ponieważ jest obojętna dla skóry, warto ją łączyć z wyciągami roślinnymi o pożądanym działaniu pielęgnacyjnym. W ten sposób uzyskamy tonik dopasowany do potrzeb skóry. I tak – sól fizjologiczna połączona z ekstraktem z nagietka lub rumianku da tonik łagodzący zmiany skórne i podrażnienia. Sól fizjologiczna może z powodzeniem stanowić składnik masek, na przykład przeznaczonych do cery tłustej. Maseczka z soli fizjologicznej i sody oczyszczonej wspomoże walkę z trądzikiem i zaskórnikami, ale nie można nakładać jej częściej niż raz w tygodniu.

W gabinecie kosmetycznym

Sól fizjologiczna stanowi istotny element niektórych zabiegów kosmetycznych, na przykład oksybrazji, czyli peelingu wodno-tlenowego. Zabieg intensywnie i bezboleśnie złuszcza naskórek, a przy tym nie wywołuje podrażnień. Dzieje się tak właśnie dzięki soli fizjologicznej. Oksybrazja polega na wtłaczaniu w skórę pod ciśnieniem tlenu, który usuwa obumarłe komórki naskórka. Równocześnie rozpylana jest delikatna mgiełka z soli fizjologicznej, która daje przyjemne uczucie chłodu i nie dopuszcza do podrażnień. Z tego powodu zabieg można stosować nawet w przypadku bardzo wrażliwej cery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *