Witamina C – co warto o niej wiedzieć?

Witamina C to jeden z najbardziej pożądanych i najlepiej przebadanych kosmetycznych surowców. Działanie jest potwierdzone. Jest to niezwykle popularny i lubiany składnik, który zawsze dobrze nam się kojarzy. Dobrze by było, aby ten cudowny, uniwersalny produkt znalazł się w pielęgnacji skóry już przed dwudziestym rokiem życia. Zresztą, z powodzeniem można stosować go w dowolnym momencie. Redukuje zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia, a także pomaga w usuwaniu śladów po trądziku i wypryskach.

Jak działa witamina C? 

Natychmiastowo poprawia koloryt skóry i doskonale ją rozświetla. Dlatego tak bardzo ją kochamy! Efekty działania widać w zawrotnym tempie. Rezultaty dostrzeżemy też po czasie. Witamina C działa antyoksydacyjnie, doskonale chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponadto ma duży wpływ na syntezę kolagenu, którego wraz z wiekiem wytwarzamy coraz mniej. Redukuje zmarszczki, znacznie poprawia jędrność i elastyczność skóry. Kolejny atut – rozjaśnia przebarwienia i goi rany.

Jeżeli chcemy osiągnąć efekty, które widać “po pewnym czasie”, należy pamiętać, aby witaminę C stosować regularnie. Jest pożądana także wśród osób, które dysponują cerą trądzikową i naczynkową. Pozwoli Ci także zredukować cienie pod oczami. Działa przeciwzapalnie i ułatwia gojenie.

Którą formę witaminy C wybrać? 

Witamina C ma wiele form i pochodnych, a każda z nich ma inne charakterystyczne właściwości i stężenie. Przy wyborze odpowiedniego produktu z witaminą C, należy dowiedzieć się, z jaką formą witaminy mamy do czynienia i jakie jest jej stężenie.

  • Kwas L-askorbinowy to najbardziej znana postać witaminy C, a skuteczność jej działania jest wyjątkowo wysoka. Istnieją jednak problemy, przez które nie jest tak idealna. Forma kwasu może powodować podrażnienia u osób o wrażliwej skórze. Jest też bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, jak temperatura, światło, tlen, przez co łatwo ulega rozkładowi. Dlatego gdy kupujemy produkt, nie wiemy, czy witamina C nadal jest aktywna, czy wszystkie związki uległy rozkładowi.
  • Witamina C w formie oleju będzie doskonała dla osób dysponujących wrażliwą i delikatną cerą. Nie wszyscy tolerują kwas askorbinowy. Olejowa forma witaminy C potrzebuje znacznie więcej czasu, żeby zadziałać, dlatego efektów nie widać od pierwszego zastosowania. Taka forma jednak nie ma charakteru kwasowego, dzięki czemu nie powoduje podrażnień i złuszczenia skóry.
  • Etylowany kwas askorbinowy to stosunkowo nowa i stabilna forma witaminy c, która jest rozpuszczalna w wodzie i nie powoduje podrażnień. Jednak jest to surowiec dużo droższy niż czysty kwas askorbinowy.

Zastosowanie produktów z witaminą C

To nieprawda, że produktów z witaminą C nie można stosować codziennie. Oczywiście, że można. Witamina C bardzo szybko rozpada się w skórze. Wystarczy przez chwilę wystawić ją na słońce, zetknąć z dymem papierosowym albo nawet się zdenerwować! Nie jest w stanie zastąpić kremów z filtrami UV, choć wspomaga ochronę przeciwsłoneczną.

Najlepiej sięgać po delikatne serum z witaminą C oraz kremy, które zabezpieczą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. To najlepsze połączenie, które ochroni nas przed czynnikami zewnętrznymi przez cały rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *