Witamina C – co warto o niej wiedzieć?

Witamina C to jeden z najbardziej pożądanych i najlepiej przebadanych kosmetycznych surowców. Działanie jest potwierdzone. Jest to niezwykle popularny i lubiany składnik, który zawsze dobrze nam się kojarzy. Dobrze by było, aby ten cudowny, uniwersalny produkt znalazł się w pielęgnacji skóry już przed dwudziestym rokiem życia. Zresztą, z powodzeniem można stosować go w dowolnym momencie. Redukuje zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia, a także pomaga w usuwaniu śladów po trądziku i wypryskach.

Jak działa witamina C? 

Natychmiastowo poprawia koloryt skóry i doskonale ją rozświetla. Dlatego tak bardzo ją kochamy! Efekty działania widać w zawrotnym tempie. Rezultaty dostrzeżemy też po czasie. Witamina C działa antyoksydacyjnie, doskonale chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponadto ma duży wpływ na syntezę kolagenu, którego wraz z wiekiem wytwarzamy coraz mniej. Redukuje zmarszczki, znacznie poprawia jędrność i elastyczność skóry. Kolejny atut – rozjaśnia przebarwienia i goi rany.

Jeżeli chcemy osiągnąć efekty, które widać “po pewnym czasie”, należy pamiętać, aby witaminę C stosować regularnie. Jest pożądana także wśród osób, które dysponują cerą trądzikową i naczynkową. Pozwoli Ci także zredukować cienie pod oczami. Działa przeciwzapalnie i ułatwia gojenie.

Którą formę witaminy C wybrać? 

Witamina C ma wiele form i pochodnych, a każda z nich ma inne charakterystyczne właściwości i stężenie. Przy wyborze odpowiedniego produktu z witaminą C, należy dowiedzieć się, z jaką formą witaminy mamy do czynienia i jakie jest jej stężenie.

  • Kwas L-askorbinowy to najbardziej znana postać witaminy C, a skuteczność jej działania jest wyjątkowo wysoka. Istnieją jednak problemy, przez które nie jest tak idealna. Forma kwasu może powodować podrażnienia u osób o wrażliwej skórze. Jest też bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, jak temperatura, światło, tlen, przez co łatwo ulega rozkładowi. Dlatego gdy kupujemy produkt, nie wiemy, czy witamina C nadal jest aktywna, czy wszystkie związki uległy rozkładowi.
  • Witamina C w formie oleju będzie doskonała dla osób dysponujących wrażliwą i delikatną cerą. Nie wszyscy tolerują kwas askorbinowy. Olejowa forma witaminy C potrzebuje znacznie więcej czasu, żeby zadziałać, dlatego efektów nie widać od pierwszego zastosowania. Taka forma jednak nie ma charakteru kwasowego, dzięki czemu nie powoduje podrażnień i złuszczenia skóry.
  • Etylowany kwas askorbinowy to stosunkowo nowa i stabilna forma witaminy c, która jest rozpuszczalna w wodzie i nie powoduje podrażnień. Jednak jest to surowiec dużo droższy niż czysty kwas askorbinowy.

Zastosowanie produktów z witaminą C

To nieprawda, że produktów z witaminą C nie można stosować codziennie. Oczywiście, że można. Witamina C bardzo szybko rozpada się w skórze. Wystarczy przez chwilę wystawić ją na słońce, zetknąć z dymem papierosowym albo nawet się zdenerwować! Nie jest w stanie zastąpić kremów z filtrami UV, choć wspomaga ochronę przeciwsłoneczną.

Najlepiej sięgać po delikatne serum z witaminą C oraz kremy, które zabezpieczą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. To najlepsze połączenie, które ochroni nas przed czynnikami zewnętrznymi przez cały rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *