Skuteczne sposoby depilacji nóg kiedyś i dziś. Jak zmieniały się trendy i które sposoby są obecnie najlepsze?

Która z nas nie marzy o idealnie gładkich nogach oraz o miękkiej i zadbanej skórze? Jeżeli jesteś jedną z takich marzycielek i chciałabyś w końcu zrealizować swoje urodowe plany, to sprawdź, jakie sposoby możesz wykorzystać w tym celu. Dowiedz się również, jak depilowały się twoje przodkinie i skąd wzięła się moda na gładkie ciało.

Depilacja – trochę historii

Podobno moda na depilację zbędnego owłosienia narodziła się już w starożytności. Uważano, że skóra powinna być idealnie gładka, i to bez względu na to, czy depilacji poddają się panie i panowie. Do usuwania włosków stosowano żywicę wymieszaną z mlekiem. Taką mieszankę nakładano na skórę, masowano i wyrywano włoski wraz z cebulkami. Do golenia używano natomiast muszelek i kamyków, których ostre krawędzie z powodzeniem radziły sobie z niechcianym owłosieniem. Dopiero w średniowieczu uznano, że depilacja jest niezgodna z obowiązującymi wówczas zasadami. Usuwanie zbędnego owłosienia stało się zakazane, tym bardziej że kobiety nie mogły odsłaniać ciała nawet w sytuacjach intymnych.

Prawdziwą rewolucję w depilacji zapoczątkował w 1915 roku amerykański magazyn „Harper’s Bazaar”. W jednym z numerów ukazała się reklama z kobietą z wygolonymi pachami. Od tego momentu nastał prawdziwy boom na gładkie i idealnie wydepilowane ciała. Wiązało się to także z modą na krótkie stroje kąpielowe i ruch na świeżym powietrzu. Owłosienie na nogach i innych częściach ciała nacierano wodą utlenioną, żeby stały się jaśniejsze i mniej widoczne.

Depilacja dziś – najpopularniejsze metody

Sposoby depilacji w obecnych czasach znacznie różnią się od tych, które stosowano jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Są skuteczniejsze, powszechnie dostępne, a co najlepsze większość z nich możesz wykonać samodzielnie w domu. Oto najpopularniejsze metody usuwania niechcianego owłosienia:

1. Maszynka

To najpopularniejszy i jednocześnie najskuteczniejszy sposób depilacji. Maszynka usuwa wszystkie, nawet najmniejsze i najcieńsze włoski. Niestety mimo swojej atrakcyjności metoda ta daje krótkotrwały efekt. Cebulki pozostają w skórze, a odrastające włoski kłują i nieestetycznie wyglądają. Żeby utrzymać efekt gładkości, depilację należy powtarzać co dwa dni. Dla uprzyjemnienia tej czynności wymyślono łatwe i precyzyjne w stosowaniu maszynki, wyposażone w paski nawilżające, ruchomą głowicę i w specjalnie zaprojektowane rączki.

Tradycyjne maszynki powoli zaczynają wypierać depilatory. Urządzenia dają o wiele lepszy efekt niż zwykłe ostrza, bo utrzymujący się aż przez trzy do czterech tygodni. Depilatora możesz używać zarówno na sucho, jak i na mokro.

Niezależnie od metody, którą wybierzesz, pamiętaj o stosowaniu kosmetyku do i po depilacji. Produkt ułatwi prowadzenie ostrza, nawilży skórę i zapobiegnie powstawaniu podrażnień. Do depilacji możesz wykorzystać w zasadzie każdy kosmetyk: zaczynając od szamponu, przez mydło, a kończąc na piankach i żelach. Pamiętaj też o zastosowaniu produktu nawilżającego i łagodzącego skórę już wydepilowaną. Dzięki temu będziesz wyglądać pięknie, a twoje nogi na długo pozostaną gładkie i zadbane.

2. Kremy, żele i pianki do depilacji

Zawierają specjalne substancje, które rozpuszczają włoski, ale cebulki pozostawiają nienaruszone. Efekt gładkich nóg utrzymuje się do kilku dni. Jak używać takich produktów? Na skórę nakłada się cienką warstwę kremu, żelu lub pianki, a po upływie kilku minut zmywa się kosmetyk, odsłaniając gładką skórę. Jeżeli zdecydujesz się na taki sposób usuwania zbędnego owłosienia, to musisz pamiętać o kilku zasadach:

  • przez jeden dzień po depilacji nie możesz się opalać. Substancje zawarte w produktach w kontakcie ze słońcem mogłyby podrażniać i wysuszać skórę, której barierę hydrolipidową naruszyłaś podczas golenia;
  • kosmetyki do depilacji dobieraj do rodzaju skóry i owłosienia;
  • przeczytaj etykiety produktów do depilacji, by sprawdzić, czy nie zawierają uczulających cię składników oraz przekonać się, czy na pewno wiesz, jak ich używać i czy dadzą dobry efekt.

3. Wosk w plastrach

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów depilacji, który możesz wykonać w domu. Włoski usuwane są wraz z cebulkami, co zapewnia długotrwały efekt. Niestety używanie wosku w plastrach jest dość bolesne i może prowadzić do uszkodzenia naskórka. Do zabiegu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Włoski powinny mieć około 5 mm długości, a skóra powinna być złuszczona. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o depilacji woskiem w plastrach? Nie poleca się jej osobom, które mają pękające naczynka, żylaki, gorączkę, infekcje skórne lub uszkodzony naskórek. To po pierwsze. Po drugie wosku nie zaleca się używać przed samym wyjściem, lecz dzień wcześniej, by dać skórze czas na zregenerowanie się. A po trzecie do złagodzenia podrażnień najlepiej użyć kremu lub maści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *