Jak powstają rozstępy? Fazy, czynniki i grupa podwyższonego ryzyka

Rozstępy pojawiają się zarówno u pań, jak i u panów. Są spowodowane wieloma czynnikami, a mechanizm ich powstawania jest zazwyczaj taki sam. Jeżeli chcesz mieć gładką i zdrową skórę, to sprawdź, czego unikać, jak zapobiegać rozstępom i w jaki sposób się pojawiają.

Co to są rozstępy?

Rozstępy są wrzecionowatymi pasmami pomarszczonej skóry. Biegną równolegle lub promieniście w stosunku do siebie. W ich obrębie nie ma gruczołów potowych, łojowych i skóry, a w zależności od fazy mają różne kolory: sinoczerwony, czemu towarzyszy obrzęk lub perłowo-biały w fazie zanikowej.

Jak powstają rozstępy?

Na początek należy wiedzieć, że skóra właściwa zbudowana jest z włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą szkielet powłoki skórnej. Ma on zdolność rozciągania się i jest bardzo wytrzymały. Niestety ta zdolność może być ograniczona przez działanie różnych czynników: hormonów, genów, ciąży, zmiany wagi, przyrostu tkanki mięśniowej, niewłaściwego odżywiania się.

Wtedy na skórze pojawiają się czerwono-fioletowe pasma, a skóra w ich obrębie zaczyna się marszczyć. Jest to pierwszy etap tworzenia się rozstępów, czyli faza zapalna. Z czasem stan zapalny mija, a rozstępy przybierają kolor perłowo-biały. Wyróżnia się zatem dwie fazy powstawania rozstępów:

  • fazę zapalną – rozstępy mają sinoczerwony kolor i mogą nieco wystawać ponad powierzchnię skóry. Dochodzi także do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Faza zapalna może trwać około trzech miesięcy;
  • fazę zanikową – rozstępy przybierają kolor zbliżony do skóry. W tej fazie dochodzi do zcieńczenia naskórka naskórka, spłycenia granicy skórno-naskórkowej, zmniejszenia grubości i zniszczenia tkanki łącznej skóry właściwej.

Co ma wpływ na pojawienie się rozstępów?

Wiele czynników ma wpływ na pojawienie się rozstępów. Wśród nich są między innymi:

  • podwyższony poziom hormonów kory nadnerczy – w dużej mierze chodzi tu o kortyzol, który pogarsza jakość kolagenu;
  • wyższy poziom estrogenów – u kobiet w ciąży lub w przypadku przyjmowania leków hormonalnych;
  • uboga dieta w witaminy i minerały;
  • uwarunkowania genetyczne.

Kto jest najbardziej narażony na rozstępy?

Do tej grupy zalicza się osoby: z otyłością, korzystające z niskokalorycznych diet, ze skłonnościami genetycznymi i przyjmujące sterydy lub leki hormonalne. Rozstępy mogą pojawić się także u kulturystów i dziewcząt w okresie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *