Jaki podkład do cery trądzikowej? Wybieraj świadomie!

Posiadaczki cery trądzikowej wiedzą, jak ważny jest dobrze kamuflujący podkład, i jak trudno znaleźć taki, który nie pogłębia problemu. Sprawdź, czy wiesz, jak wybrać idealny podkład do cery trądzikowej. Czym się kierować?

Gdzieniegdzie pojawiają się głosy, że osoby z cerą problematyczną, powinny zrezygnować z makijażu. Taki zakaz jest bez sensu. Makijaż to sposób na zakamuflowanie niedoskonałości i dodanie sobie nieco pewności siebie – dla każdego, a zwłaszcza dla osób, które mają co ukrywać! Grunt, aby przy cerze trądzikowej makijaż był zrobiony odpowiednimi kosmetykami. Najważniejszy jest wybór podkładu.

Słowo wstępu, zanim sięgniesz po makijaż

Jeśli masz problem z trądzikiem, który rozsiewa się po całej twarzy i trudno się go pozbyć, wybierz się do dermatologa. Nie wahaj się, bo trądzik to choroba i najważniejsze jest jego leczenie. Czasami odpowiednia pielęgnacja to za mało, a tym bardziej ukrywanie problemu pod warstwą kosmetyków.

Najważniejsza zasada: NIE WOLNO traktować makijażu jako remedium na trądzik – to narzędzie, które pozwala tymczasowo zamaskować problem, ale nie rozwiązuje go. Tego się trzymajmy!

Makijaż cery trądzikowej – podstawowe zasady

Jak wybierać kosmetyki do makijażu, żeby nie szkodzić swojej cerze i nie utrudniać leczenia trądziku?

Osoby, które mają cerę trądzikową, muszą być świadome, że niewłaściwie wykonany makijaż może pogłębiać problem. Jeśli użyjemy kosmetyków, które podrażniają skórę, zapychają ją lub nadmiernie wysuszają, leczenie trądziku będzie utrudnione i nie przyniesie efektów.

  1. Wybieraj kosmetyki dedykowane cerze trądzikowej.
  2. Sięgaj po formuły antybakteryjne.
  3. Stosuj produkty naturalne, które nie zapychają skóry.
  4. Kupuj kosmetyki o lekkiej, wodnistej formule.

Jaki podkład do cery trądzikowej wybrać?

Dobry podkład, który nie zaogni trądziku, musi mieć naturalny skład. Doskonale sprawdzają się tutaj podkłady mineralne, które oprócz dobrego krycia (bardzo ważnego przy trądziku) mają też właściwości pielęgnacyjne. Ich formuła jest stworzona dla cery trądzikowej. 

Najlepsze są podkłady ze składnikami nawilżającymi – to suchość skóry jest częstą przyczyną podrażnień pojawiających się po użyciu podkładu na cerę problematyczną. Nie zaszkodzi dodatek witamin.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na skład podkładu, ale też jego odcień. Wybierajmy podkłady z zielonkawym pigmentem (nie muszą być zielone, ale powinny mieć domieszkę tego koloru), ponieważ doskonale maskują przebarwienia skóry i trądzikowe niedoskonałości.

Podkład do cery trądzikowej może pełnić też rolę płaszcza ochronnego przeciw czynnikom, które wywołują trądzik. Wystarczy wybierać podkłady z filtrem UV (minimum SPF 25). Słońce jest jedna z częstszych przyczyn trądziku, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Podkład do cery trądzikowej – tego nie powinien zawierać

Nie każdy kosmetyk oznaczony na etykiecie jako podkład do cery trądzikowej, jest wart naszych pieniędzy. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić skład. Najlepsze są podkłady o krótkim i naturalnym składzie – im mniej składników, tym mniej potencjalnych czynników pogłębiających problem trądziku. Na co zwracać uwagę?

Posiadaczki cery trądzikowej powinny unikać podkładów i innych kosmetyków, które zawierają:

  • parafinę i jej pochodne (Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Isoparaffin),
  • wazelinę (Vaseline, Petrolatum, Synthetic Wax),
  • lanolinę (PEG16 Lanolin, Acetylated Lanolin),
  • silikony (Dimethicone, Trimethicone, Simethicone),
  • niektóre oleje (kokosowy, kukurydziany, masło kakaowe),
  • alkohole, które wysuszają skórę i podrażniają ją.

Mając świadomość tego, czego nie powinien zawierać dobry podkład do cery trądzikowej, możemy w łatwy sposób odrzucić znaczną część dostępnych kosmetyków. A im mniej produktów mamy do wybory, tym łatwiej zdecydować się na ten odpowiedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *