Pokrzywa i skrzyp polny. Duet na piękne włosy, skórę i paznokcie!

Czy wiesz, co to jest “skrzypokrzywa”? Ten ziołowy duet nie ma sobie równych wśród naturalnych kosmetyków do włosów, skóry i paznokci. Odkryj właściwości kosmetyczne skrzypu i pokrzywy.

Rosną przy na polach, łąkach, przy lasach. Spotkasz je nawet przy drogach (choć takie mogą być zanieczyszczone spalinami). Mowa o skrzypie i pokrzywie, czyli dwóch pospolitych ziołach, których właściwości pokochały kobiety na całym świecie.

Duet na mocne włosy i paznokcie

Skrzyp i pokrzywa mają bardzo podobne właściwości, ale jest między nimi kilka różnic. Właśnie dlatego tak świetnie się uzupełniają i razem kompleksowo pielęgnują włosy, skórę i paznokcie, nawet te wymagające regeneracji i mocno zniszczone. Znajdziemy je najczęściej w szamponach i odżywkach do włosów, ale także w postaci suplementów dla urody. To, jaką formę wybierzemy, zależy tylko od nas. Pokrzywa i skrzyp działają tak samo dobrze stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie – można nawet połączyć obie te formy dla jeszcze silniejszego działania.

Pokrzywa – co zawiera i jak działa?

Jeszcze do niedawna pokrzywa była uważana za chwasta, który bardzo szybko się rozsiewa i nie potrzebuje specjalnych warunków, żeby zarastać przydomowe ogródki. Dziś wiemy, że to jedno z najcenniejszych ziół dla miłośników naturalnych kosmetyków.

Co takiego ma w sobie pokrzywa, że warto wprowadzić ją do pielęgnacji? W jej liściach znajdziemy m.in. witaminy A, B2, C, E, K i minerały (krzem, magnez, żelazo, wapń, mangan, fosfor, cynk), do tego kwas foliowy, lecytynę, garbniki i wiele innych. W kosmetyce wykorzystuje się także jej korzenie, bogate w aminokwasy, fitosterole i sole mineralne. Z obu tych części pokrzywy robi się zdrowotne napary i ekstrakty kosmetyczne.

Pokrzywa najlepiej sprawdza się na włosach, które wzmacnia i odżywia. Stosowana na skórę głowy pomaga w walce z łupieżem, a nawet ogranicza przetłuszczanie się włosów. Mocny wyciąg z pokrzywy warto stosować na włosy wypadające, ponieważ wzmacnia cebulki i dzięki temu zapobiega nadmiernej utracie włosów.

Codzienne picie herbatki pokrzywowej wpływa korzystnie także skórę i paznokcie (wzmacnia płytkę paznokci, zapobiegając kruszeniu się i rozdwajaniu). Polecane są zwłaszcza dla cery tłustej i trądzikowej, ponieważ pokrzywa doskonale oczyszcza i ma właściwości bakteriobójcze, więc zapobiega wypryskom i wspiera leczenie istniejących już zmian.

Skrzyp polny – jakie ma właściwości?

Jak sama nazwa wskazuje, skrzyp rośnie na polach. Nazywany jest jodełką, jedliną polną lub końskim ogonem (prawdopodobnie ze względu na specyficzny kształt). To trudna do wyplenienia roślina, która do niedawna też była uważana za chwast. Dziś znamy już właściwości skrzypu.

Ekstrakty ze skrzypu polnego to źródło flawonoidów, potasu, krzemu i innych minerałów. Najczęściej jest stosowany w kosmetykach do włosów oraz paznokci, przeważnie w duecie z pokrzywą.

Po skrzyp powinny sięgnąć osoby, które mają kruche i łamliwe paznokcie albo osłabione i wypadające włosy. Stosowany regularnie nie tylko odżywia, poprawia nawilżenie i rewitalizuje, ale przede wszystkim wzmacnia i wspiera regenerację. Prosta wcierka ze skrzypu polnego zapewni włosom piękno i elastyczność, a paznokciom blask i odporność na uszkodzenia.

To jednocześnie świetna roślina pielęgnująca skórę. Okłady ze skrzypowego naparu można stosować na cerę wrażliwą, trądzikową i wymagającą regeneracji. Skrzyp przede wszystkim przynosi ukojenie (także w chorobach takich jak łuszczyca) i przyspiesza regenerację, ale również wzmacnia kruche naczynka i zapobiega nadmiernej potliwości. To niezastąpiony składnik roślinny, jeśli chcemy mieć młodą i jędrną skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *