Chcesz być świadomą konsumentką? Zwróć uwagę na to, jakich kosmetyków używasz i jak dbasz o siebie. Piękna skóra to nie przypadek, a efekt odpowiedniej pielęgnacji. Poznaj najważniejsze zasady.
Rynek kosmetyczny rozrasta się z roku na rok. Mamy coraz więcej możliwości w pielęgnacji zgodnej z potrzebami skóry. Możemy eksperymentować i testować różne rozwiązania. Mamy lepszy dostęp do profesjonalnych zabiegów i luksusowych kosmetyków.
Jest jednak kilka rzeczy, które od lat są niezmiennie. To prawdziwe podstawy świadomej pielęgnacji skóry, dzięki którym będzie piękna i młoda niezależnie od tego, jakiej marki kremu użyjemy.
CZEGO UNIKAĆ, A O CZYM PAMIĘTAĆ W PIELĘGNACJI?
Poznaj sześć najważniejszych zasad pielęgnacji skóry. Sprawdź, czy nie popełniasz podstawowych błędów, które mogą pogarszać kondycję twojej cery, zamiast ją poprawiać.
ZASADA 1.
Zdrowy tryb życia jest najważniejszy.
Najlepszym i najskuteczniejszym kosmetykiem jest sen. Potrzebujemy od 6 do 8 godzin, żeby nasza skóra mogła się zregenerować. Śpiąc krócej lub dłużej, nie będziemy wypoczęci i… piękni. Zdrowy tryb życia to podstawa pielęgnacji – żaden kosmetyk nie pomoże, jeśli nie dosypiasz, nie ruszasz się, większość dnia spędzasz na siedząco, żyjesz w ciągłym stresie. Przestań wiecznie za czymś gonić i skup się na tym, co jest najważniejsze, czyli dbałości o swoje zdrowie. To przełoży się na piękno.
ZASADA 2.
Jesteś tym, co jesz, pijesz i palisz.
Powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy, to prawda. Warto jednak dodać do niego jeszcze jedzenie i palenie. Wszystko to, co dostarczamy do organizmu, ma wpływ na kondycję naszej skóry, włosów, paznokci. Zdrowa, zrównoważona i bogata w pełnowartościowe produkty dieta jest najważniejsza – odżywiając się źle, szkodzimy swojemu zdrowiu. Duże znaczenie ma też odpowiednie nawadnianie organizmu w ciągu dnia oraz używki (lepiej zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów, jeśli zależy nam na pięknej i młodej skórze). Wszystko to ma znaczenie.
ZASADA 3.
Słońce to dla skóry wróg numer jeden.
Coraz więcej mówi się o szkodliwości promieniowania UV, a mimo to chętnie wystawiamy się na słońce, żeby złapać trochę opalenizny. Nie zdajemy sobie sprawę, że ciemny kolor skóry to efekt obrony naszego organizmu przed szkodliwymi promieniami słońca. Jeśli nie stosujemy filtrów przeciwsłonecznych, jesteśmy o wiele bardziej podatni na szybszą utratę nawilżenia, zniszczenie włókien kolagenowych, zmarszczki, przebarwienia i inne efekty starzenia się skóry. To dlatego ochrona jest bardzo ważna.
ZASADA 4.
Nawilżanie (humektanty i emolienty) to podstawa.
Domowa pielęgnacja powinna opierać się na trzech filarach, z których jednym jest omówiona wyżej ochrona przeciwsłoneczna. Dwa pozostałe dotyczą nawilżania skóry – mowa o stosowaniu humektantów i emolientów. Te pierwsze dostarczają cząsteczki wody do skóry i wiążą je w środku, a te drugie wzmacniają barierę hydrolipidową i zapobiegają ucieczce wody. To dzięki nim skóra jest stale odpowiednio nawilżona. Warto pamiętać o stosowaniu produktów z humektantami i emolientami na co dzień.
ZASADA 5.
Profilaktyka przeciwzmarszczkowa dotyczy każdego.
Jeśli myślisz sobie, że krem przeciwzmarszczkowy nie jest dla ciebie, mylisz się. Właściwie już po 25 roku życia skóra zaczyna się starzeć, czyli tracić cenne kolagen i elastynę odpowiedzialne za utrzymanie sprężystości. Dlatego już tak wcześnie warto wprowadzić do swojej pielęgnacji składniki neutralizujące wolne rodniki (antyoksydanty np. koenzym Q10), substancje ochraniające przed fotostarzeniem się (filtry UV), składniki intensywnie nawilżające i rewitalizujące (kwas hialuronowy, witamina E), a także kolagen, którego może nam z czasem brakować. Taka profilaktyka działa.
ZASADA 6.
Bardzo ważna jest higiena.
Skóra nie lubi być brudna, bo wówczas bardzo łatwo o nagromadzenie na niej niekorzystnych bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia oczyszczać delikatną cerę z zalegających na niej zanieczyszczeń – najpierw olejkiem lub mleczkiem do demakijażu, później produktem myjącym (np. żelem, mydłem), a następnie tonikiem, który wyrówna pH i odświeży skórę. Oczywiście spanie w makijażu jest zabronione – to zbrodnia przeciwko skórze! Od tego, jak oczyszczamy skórę, zależy jej wygląd.
Dodaj komentarz