Przebarwienia po ciąży dotyczą ponad połowy młodych mam. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale i nie dodają uroku. Jak wyglądają przebarwienia po ciąży i jakie są ich przyczyny? Przedstawiamy sposoby na przebarwienia po ciąży.
Przebarwienia po ciąży ‒ przyczyny
Skóra kobiety w ciąży jest wrażliwa na działanie promieni UV ze względu na zaburzenia hormonalne – pod wpływem wyższego stężenia estrogenów część melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Wystarczy nawet kilka godzin na słońcu bez wystarczającej ochrony przeciwsłonecznej, aby na skórze pojawiły się plamy.
Jak wyglądają przebarwienia po ciąży?
Przebarwienia po ciąży to inaczej ostuda, czyli rozległe jasno- lub ciemnobrązowe plamy na twarzy. Najczęściej nadmiar barwnika gromadzi się wokół ust, na czole i skroniach, a zmiany pojawiają się symetrycznie po obu stronach twarzy. Przebarwienia mogą pojawiać się na dekolcie, ramionach i dłoniach.
Sposoby na przebarwienia po ciąży
Preparaty wybielające można zacząć stosować po połogu, ponieważ dopiero wtedy gospodarka hormonalna organizmu wraca do normy. Najłagodniejszym i najtańszym sposobem na przebarwienia są preparaty wybielające przeznaczone do użytku domowego. Mamy do wyboru środki silniejsze, które należy aplikować punktowo, czyli bezpośrednio na plamy, i słabsze, do nakładania na całą twarz. Niektóre stosuje się na dzień, inne na noc, jeszcze inne dwa razy dziennie.
Kurację kremem lub serum wspomagają specjalne peelingi wybielające. Takie kosmetyki są bezpieczne i mogą być stosowane bez względu na rodzaj cery. Zwykle składają się ze związków złuszczających naskórek i rozjaśniających; najczęściej są to pochodne witaminy A, witamina C, kwasy (owocowe, glikolowy lub azelainowy) i hydrochinon w stężeniu od 1 do 4 procent. Ponadto wiele marek kosmetycznych opracowało własne receptury wybielające.
Wybielanie kremem może potrwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni i zwykle daje dobre efekty. W przypadku stosowania kremu wybielającego na całą powierzchnię twarzy filtr musi znajdować się w podkładzie, a w przypadku używania preparatów o działaniu miejscowym filtr powinien być zawarty w kremie na dzień. Nawet jeżeli kosmetyk wybielający jest nakładany wyłącznie na noc, skóra twarzy musi być chroniona filtrem w ciągu dnia. Na kurację wybielającą warto zdecydować się jesienią, kiedy słońce nie świeci zbyt mocno. Preparaty wybielające do użytku domowego mają jeden minus: działają wyłącznie na przebarwienia w naskórku, a nie usuwają plam głębszych, to znaczy zlokalizowanych na granicy skórnonaskórkowej lub w skórze właściwej. Z tego powodu domową kurację wybielającą należy poprzedzić konsultacją z dermatologiem. Lekarz oceni rodzaj przebarwień i być może zaleci serię wizyt w gabinecie.
Czy ostuda występuje tylko po ciąży?
Ostuda może być konsekwencją nie tylko ciąży, lecz także:
- menopauzy;
- zaburzeń miesiączkowania;
- stanów zapalnych przydatków;
- doustnych leków antykoncepcyjnych;
- przewlekłej choroby wątroby;
- stanu wyniszczenia;
- stosowania fenytoiny, hydantoiny lub chlorpromazyny;
- działania niektórych kosmetyków, na przykład olejku bergamotowego.
Dodaj komentarz