Jakie są sposoby na trądzik dorosłych? Trądzik dorosłych a trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy, który prawie zawsze towarzyszy okresowi dojrzewania, jest uznawany za normę, tymczasem zmiany trądzikowe na twarzy dorosłej osoby są traktowane jako objaw zaniedbania. Na czym polega trądzik dorosłych ‒ jakie są jego przyczyny i objawy? Kiedy trądzik dorosłych mija i jakie są na niego sposoby?

Trądzik dorosłych ‒ przyczyny

Trądzik występuje nie tylko u nastolatków. Zmiany trądzikowe pojawiają się u większości dorosłych kobiet i są określane jako trądzik dorosłych. Niektórym z nich towarzyszy od okresu dojrzewania (trądzik przetrwały), inne po raz pierwszy doświadczają go w dorosłym życiu. To może być tak zwany trądzik fizjologiczny, którego występowanie jest następstwem zmian hormonalnych w cyklu miesięcznym.

Trądzik dorosłych ‒ objawy

Trądzik dorosłych pojawia się w innym miejscu niż w przypadku trądziku młodzieńczego. Znaną każdemu strefę T w późniejszych latach zastępuje tak zwana strefa U, na którą składają się dolne partie twarzy, czyli broda, linia żuchwy i szyja.

Trądzik dorosłych a trądzik młodzieńczy

Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego:

  • Lokalizacją zmian
    Trądzik dorosłych występuje w dolnej części twarzy (strefa U), a trądzik młodzieńczy ‒ w górnej części twarzy (strefa T).
  • Rodzajem zmian
    Trądzik dorosłych, w przeciwieństwie do młodzieńczego, charakteryzuje się silnym stanem zapalnym, mniejszą liczbą zaskórników i jednocześnie łagodnym lub umiarkowanym przebiegiem.
Kiedy trądzik dorosłych mija?

Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły, to znaczy trwa powyżej pięciu lat. Przeważająca większość pacjentek ma uporczywe zmiany, które utrzymują się aż do czterdziestego czwartego roku życia. Według przeprowadzonych badań trądzik dorosłych ma większy wpływ na jakość życia niż trądzik młodzieńczy. Dorośli pacjenci postrzegają go w ten sam sposób co choroby o cięższym przebiegu, takie jak astma i padaczka. U kobiet z trądzikiem obserwuje się wzrost objawów lękowych i depresyjnych, ponieważ chore mają zaburzone poczucie atrakcyjności. Stale czują się obserwowane, co wywołuje w nich niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa i dyskomfort psychiczny.

Sposoby na trądzik dorosłych

Ukrywanie zmian trądzikowych pod makijażem lub opalenizną, mechaniczne wyciskanie ich w domu lub u kosmetyczki oraz stosowanie suplementów diety to nie są skuteczne sposoby na trądzik dorosłych. Jedyna metoda, jaka może przynieść trwałe efekty, to wizyta u lekarza. Ponieważ nie każda zmiana na skórze musi być objawem trądziku, dermatolog postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Mamy do wyboru wiele preparatów przeciwtrądzikowych, ale nie każdy z nich może być stosowany przez dłuższy czas.

Kwas azelainowy jako sposób na trądzik dorosłych

Aby pokonać trądzik dorosłych, warto stosować kwas azelainowy w sposób przewlekły, ponieważ ta substancja działa na większość czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych. Kwas azelainowy ma właściwości:

  • przeciwłojotokowe – ogranicza tłustość skóry;
  • złuszczające – odblokowuje pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników;
  • antybakteryjne – hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za powstawanie grudek i krostek;
  • przeciwzapalne – likwiduje obrzęk i zaczerwienienie wokół zmiany trądzikowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *