Retinol w pytaniach i odpowiedziach 

Zamierzasz zacząć stosować retinol? To krok, który powinien być poparty wiedza o tym wyjątkowo skutecznym ale i kapryśnym składniku do pielęgnacji. Poznaj najczęściej zadawane pytania  na temat pielęgnacji twarzy witaminą A. Ta wiedza z pewnością Ci się przyda!

1. RETINOL – DLA KOGO JEST ODPOWIEDNI?

To błąd myśleć, że retinol przystoi ludziom w dojrzałym wieku. Okazuje się, ze im wcześniej po niego sięgniemy, tym bardziej opóźnimy starzenie się skóry. Dlatego warto zacząć stosować retinol już po 30 roku życia. To specyficzny składnik – im dłużej go stosujesz, tym lepsze efekty w pielęgnacji przynosi. Można powiedzieć, że retinol to “długodystansowiec”, jeśli chodzi o pielęgnację cery. Ponadto jest to substancja, która nie tylko spłyca zmarszczki, ale wspomaga leczenie trądziku, ponieważ odpowiada za odnowę cery, dlatego retinol można tak naprawdę stosować już w bardzo młodym wieku.

2. JAK DZIAŁA RETINOL NA SKÓRĘ?

To ważne pytanie. Działanie retinolu jest bowiem niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. To właśnie retinol jest w stanie całkowicie odnowić naskórek, odsłaniając nową, młodzieńczą cerę. Poprawia stan skóry, a także przy regularnym stosowaniu spłyca drobne zmarszczki i linie. Retinol zapobiega gromadzeniu się warstw starego naskórka, oczyszcza pory, likwiduje nadmiar sebum, znacznie poprawia wygląd i kondycję skóry.

3. JAKI RETINOL WYBRAĆ?

Ponieważ retinol jest dość silnym składnikiem, najlepiej swoją przygodę z nim zacząć od małych stężeń. O,5% w zupełności wystarczy na początek. Wyjątkowo wrażliwa cera może nawet otrzymywać mniejsze ilości, aby jej nie podrażnić. Dopiero po pewnym czasie, gdy skóra przyzwyczai się do tego, bądź co bądź inwazyjnego składnika- można sięgnąć po wyższe stężenia retinolu.

4. CZY RETINOL UCZULA LUB PODRAŻNIA?

Retinol może podrażnić skórę, jeśli jest stosowany nieumiejętnie, tzn. w dużych ilościach i zbyt wysokim stężeniu. Pamiętaj także, że kosmetyki z retinolem wymagają dodatkowej porcji ukojenia, najlepiej za pomocą kwasu hialuronowego lub przyjemnych kremów łagodzących do twarzy. Ponieważ ma on też działanie fotouczulające – bezwzględnie należy stosować także ochronę przeciwsłoneczną, czyli krem do twarzy z wysokim faktorem. Najbezpieczniej jest zacząć stosować retinol w sezonie jesienno-zimowym, gdy słońce skrywa się za chmurami i promieniowanie dociera w mniejszym stopniu.

5. RETINOL CZY BAKUCHIOL – CO WYBRAĆ?

Czy słyszałaś o bakuchiolu? To roślinny zamiennik retinolu, ostatnimi czasy bardzo popularny w kosmetycznym świecie. Jeśli obawiasz się podrażnień i masz wyjątkowo wrażliwą skrę – bakuchiol będzie doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Jednak warto pamiętać, że żaden składnik nie zastąpi w pełni witaminy A, czyli retinolu w codziennej pielęgnacji anty-aging.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *