Jak dbać o skórę dłoni? Pielęgnacyjna rutyna krok po kroku

Naszej cerze i włosom każdego dnia poświęcamy dużo czasu, cierpliwie pielęgnując je i chroniąc. Na tyle samo uwagi zasługuje skóra naszych dłoni. Czas przestać zapominać o jej potrzebach! Sprawdź, jak zadbać o skórę dłoni krok po kroku.

Być może powiedzenie, że dłonie są naszą wizytówką, brzmi nieco patetycznie, ale taka jest prawda. To one są najczęściej na widoku, więc powinny się dobrze prezentować. Przez to są również bardziej narażone na działanie różnego rodzaju szkodliwych substancji i czynników zewnętrznych. I to właśnie z tych dwóch powodów należy im się o wiele więcej uwagi.

Delikatna skóra dłoni. Czego potrzebuje?

Najważniejsze w pielęgnacji dłoni są dwie rzeczy: nawilżanie i ochrona. Z jednej strony są  narażone na wysuszanie i uszkodzenia, więc warto je chronić. Z drugiej, gdy już coś jest ze skórą dłoni nie tak, trzeba dostarczyć jej cenne składniki odżywcze i wodę. Równoczesne działanie na tych dwóch polach, to najprostszy sposób na zdrową i piękną skórę dłoni.

Bez wchodzenia w zbędne szczegóły, w dużym skrócie, ale naprawdę trafione w punkt jest powiedzenie, że skóra naszych dłoni potrzebuje naszej uwagi. Tak po prostu. Wymaga naszej troski i szybkiego reagowania na każdą niekorzystną zmianę np. uczucie ściągnięcia. Jeśli dołożymy do tego delikatność w pielęgnacji, to sukces gwarantowany.

Nieprzyjaciele. Co szkodzi skórze dłoni?

Skóra dłoni starzeje się zdecydowanie najszybciej i to po rękach najłatwiej odgadnąć, jaki jest prawdziwy wiek danej osoby. Jednym z powodów, dla których proces starzenia się najszybciej ujawnia się właśnie na dłoniach, jest budowa skóry w tym miejscu – ma zdecydowanie mniej tkanki podskórnej i gruczołów łojowych, więc jest naturalnie słabiej chroniona.

To, co może przyspieszać jej niszczenie, to:

  • mycie rąk gorącą wodą;
  • mycie naczyń bez rękawic;
  • częsty kontakt z detergentami;
  • używanie suszarek do rąk;
  • ekspozycja na mróz/słońce;
  • kontakt z chlorem na basenie;
  • nieużywanie kremu do rąk;
  • zmiany hormonalne.

Trzy filary pielęgnacji. Jak dbać o dłonie?

W codziennej pielęgnacji dłoni najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie uszkodzeniom i nadmiernej utracie wody przez skórę. Funkcję takiej ochrony pełni krem do rąk. Warto jednak pamiętać o tym, że sama ochrona nie wystarczy. Oto filary prawidłowej pielęgnacji skóry dłoni, o których trzeba pamiętać.

Pkt 1. Mycie dłoni

Zbyt częste mycie rąk to natręctwo, które paradoksalnie może przyczyniać się do szybszej utraty wody. Nie można jednak zapominać o tym, jak ważna jest higiena. Dbanie o czystość dłoni nie będzie nam szkodziło, jeśli do ich mycia będziemy używać letniej wody (zbyt gorąca wysusza) oraz mydła o neutralnym dla skóry pH 5,5. Raz na tydzień warto stosować też delikatny peeling złuszczający, aby nadać dłoniom gładkość. Pamiętajmy jednak, żeby dłonie zawsze wycierać w miękki ręcznik lub bawełniany ręczniczek, ponieważ suszarki (jak te zamontowane w centrach handlowych) mogą niepotrzebnie wysuszać i napinać skórę na dłoniach.

Pkt 2. Pielęgnacja dłoni

Jeśli myjemy dłonie, po każdym myciu musimy nałożyć na nie krem. To dlatego każda rozsądna kobieta ma w swojej torebce krem do rąk. Oczywiście ważne jest nie tylko to, czy smarujemy ręce kremem, ale jakiego produktu używamy. Dobry krem do rąk powinien mieć trochę substancji odżywczych (witamin A, C, E), kilka nawilżających humektantów (np. mocznik, miód), parę składników zapobiegających utracie wody (naturalne olejki), a także antyoksydanty, filtr UV itp. Na co dzień warto mieć przy sobie lekki i dobrze wchłaniający się krem do rąk, ale raz na tydzień nie zaszkodzić sięgnąć po coś mocniejszego – maseczka lub skoncentrowany balsam do rąk to dobre rozwiązanie dla zregenerowania skóry dłoni.

Pkt 3. Ochrona dłoni

Na sam koniec warto zadbać o ochronę skóry dłoni. Taką funkcję spełnia większość kremów do rąk, zwłaszcza gdy mają w składzie dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Zimą warto jednak pokusić się o dodatkowe wzmocnienie tej ochrony np. gęstym i treściwym kremem, który zatrzyma wodę i wszystkie składniki odżywcze w skórze. Przydadzą się też ciepłe rękawiczki, podobnie jak gumowe rękawice powinny być na obowiązkowym wyposażeniu każdej pani domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *