Trądzik, osłabione włosy, zmęczenie, stres, przeziębienia – czy na każdą z tych przypadłości kupujesz osobny specyfik? Co powiesz na to, by je zażegnać jedną rzeczą? Taką zdolność mają olejki eteryczne. Chcesz więcej? Możesz dzięki nim zyskać bardzo wiele. Odżywisz włosy, zadbasz o paznokcie, odświeżysz stopy i całe ciało, a także zregenerujesz paznokcie.
Olejki eteryczne – czym są?
Olejki eteryczne (oleum aetherium, oleum aethereum), to estry naturalnych olejów pozyskanych ze specjalnej grupy roślin, tzw. roślin olejkodajnych. Najczęściej wytwarza się je z odmian pochodzących z rodziny sosnowatych, jasnotowatych, mirtowatych. Pozyskuje się je za sprawą destylacji parą wodną roślin, ich liści i kwiatów, korzeni i żywicy.
Najważniejszą cechą olejków eterycznych jest oczywiście ich skład. Każdy olejek jest mieszaniną rozmaitych związków chemicznych, niepowtarzalnych i niespotykanych w innych substancjach. Należą do nich ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny, oraz bardzo wiele innych związków organicznych.
Wypisaliśmy je, by udowodnić Ci, jak bardzo różnorodne i złożone bywają olejki eteryczne. Taki skład warunkuje określone działanie na skórze i włosach, a ze względu na silny, lotny zapach olejki są też aromaterapeutyczne. Przeczytaj, jeśli chcesz poznać ich działanie i zakraplać je do kominków zapachowych.
Właściwości olejków eterycznych
- działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie – leczą krostki
- odkażają rany (są antyseptyczne)
- zwalczają cellulit
- łagodzą napięcie i depresję
- pomagają zwalczyć łupież
- spłycają rozstępy
- łagodzą katar i objawy przeziębienia
- odświeżają, hamują potliwość
Najlepsze, popularne olejki eteryczne i ich działanie
Olejek lawendowy – znany najbardziej z tego, że doskonale uspokaja i koi zszargane nerwy. Zmieszany z naturalnym olejkiem (arganowym, migdałowym czy awokado) łagodzi też różne typy bólów, w tym również mięśniowe z zakwasami po treningu.
Olejek lawendowy warto też stosować jako składnik preparatów na cellulit i rozstępy.
Olejek cytrynowy – wykorzystywany jako olejek odświeżający, dodający energii i odkażający. Dodawaj go do kosmetyków na trądzik – powstrzymuje powstawanie zaskórników i reguluje wydzielanie sebum. Jest doskonały jako dodatek do szamponów (włosy tłuste i z łupieżem). Olejek cytrynowy ma działanie bakteriobójcze i tonizujące, a przy tym zapobiega starzeniu się skóry.
Olejek eukaliptusowy – antyseptyk, który odświeża, zwalcza krostki i stany zapalne, a przy tym jest niezastąpioną terapią na katar oraz zszargane nerwy. Ceni się go za działanie odkażające i oczyszczające.
Olejek sosnowy -ma mocny, aromatyczny zapach, który działa relaksująco, uspokaja i odświeża. Nadaje się jako dodatek do kąpieli stóp i całego ciała, a najpopularniejszy jest jako remedium na infekcje dróg oddechowych – łagodzi objawy kataru i kaszlu. Zwiększa naszą odporność.
Olejek różany – może łagodzić oparzenia powstałe w wyniku promieniowania radioaktywnego – to rzadka cecha wśród naturalnych olejków. Ponadto działa on uspokajająco, przeciwbólowo, antyseptycznie i przeciwzapalne. Przy tym pięknie pachnie i jest naturalnym afrodyzjakiem.
Olejek herbaciany – to ukochany olejek wszystkich nastolatków, które borykają się z trądzikiem – olej działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie: dogłębnie oczyszcza pory, odświeża, koi i zwalcza grzyby odpowiedzialne za trądzik.
Olejki eteryczne – w jaki sposób się je stosuje?
Olejki eteryczne można bezpiecznie stosować na trzy sposoby:
- Miejscowo na skórę (w maściach, kremach, żelach), albo (niektóre) punktowo na zmiany skórne.
- W inhalacji – wdychanie olejków
- Jako w aromaterapię (jako płyn do kominków aromaterapeutycznych)
Nie poleca się stosować olejki eteryczne doustnie.
Eteryczne cuda z Twojej łazienki
Olejki eteryczne są doskonałymi kosmetykami! W zależności od ich działania możesz je łączyć z naturalnymi olejkami, stosować do masażu i olejowania włosów, (zwłaszcza tych wypadających, z łupieżem, które nie chcą rosnąć), a także stosować na rozstępy, krostki, dodawać do maseczek z glinki i płukanek do włosów. Olejki eteryczne są też świetne do odświeżania całego ciała (w formie aromatycznej kąpieli) oraz jako składnik mieszanek odżywiających zniszczone paznokcie.
Dodaj komentarz