Jak dbać o siwe włosy?

Z wiekiem włosy stają się siwe, ponieważ właśnie taki kolor ma keratyna. Beżowobiała keratyna stanowi podstawowy budulec włosów. Kolor blond, czarny czy rudy nadaje im dopiero melanina – barwnik produkowany w melanocytach. Kiedy te ostatnio przestają prawidłowo funkcjonować, melanina zanika, dlatego włosy przybierają kolor keratyny. Jak dbać o siwe włosy? Czy należy je farbować lub odsiwiać?

Jak dbać o siwe włosy?

  • Nawilżenie
    Siwe włosy nie wymagają farbowania, ale ich odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna. Siwy włos zamiast melaniny zawiera powietrze, dlatego jest suchy i sztywny, a w konsekwencji łatwiej się łamie i kruszy. Dlatego w pielęgnacji siwych włosów najważniejsze jest nawilżenie. W tym celu warto sięgnąć po szampony i maski zawierające miód, aloes lub glicerynę.
  • Połysk
    Siwe włosy powinny mieć zdrowy połysk. Pomogą go uzyskać niebieskie szampony do siwizny, które nadadzą jej lekko popielaty kolor i zlikwidują żółty odcień. Osoby, które farbują siwe włosy, powinny wybierać szampony do włosów farbowanych.
Jakie szampony i maski wybrać?

Siwe włosy myj tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie. Ważne, żeby stosować w tym celu łagodny szampon. Szampony do włosów nie powinny zawierać protein, które dodatkowo wysuszą włosy. Dwa razy w tygodniu warto nakładać maskę. W przypadku włosów bardzo wysuszonych najlepiej sprawdzi się maska z awokado, a maska z bananem odpowie na potrzeby włosów mało elastycznych.

Koloryzacja siwych włosów

Siwe włosy są najbardziej widoczne na włosach ciemnych, dlatego na koloryzację decydują się najczęściej brunetki i szatynki. Na siwiźnie najlepiej wychodzą blondy i brązy.

Koloryzację można przeprowadzić w domu i w salonie fryzjerskim. Jeżeli chcemy przefarbować włosy w domu, zaopatrzmy się w farbę, a nie środek do czasowej koloryzacji, który nietrwale i niedokładnie pokryje siwe włosy.

Bezpieczniej jest farbować włosy u fryzjera, zwłaszcza gdy włosów siwych jest więcej niż ciemnych lub gdy te pierwsze występują w skupiskach. Wtedy trudno uzyskać jednolitą barwę docelową.

Naturalną alternatywę dla farby stanowią płukanki i wcierki, na przykład z łupin orzecha włoskiego lub szałwii.

Odsiwianie włosów

Innym sposobem na przykrycie siwizny jest odsiwianie. Preparaty na odsiwianie zawierają prekursor melaniny, który wnika do wnętrza włosa i reaguje z tlenem zawartym w powietrzu. Preparaty na odsiwianie są szczególnie popularne wśród mężczyzn, którzy wzbraniają się przed stosowaniem farb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *