Aromaterapia – czy wiesz, że zadba o Twoją skórę? Luksusowe spa we własnym domu

Jeśli lubisz otaczać się relaksującymi zapachami wiedz, że mogą one korzystnie wpływać nie tylko na Twój nastrój i zmysł powonienia. Zapach ma właściwości kojące, relaksujące, zmniejsza poziom stresu, hamuje wydzielanie kortyzolu a co za tym idzie – łagodzi atak wolnych rodników. Nie ograniczaj się wyłącznie do perfum, które mogą Ci towarzyszyć wszędzie, nawet poza domem – wykorzystaj cudowną moc aromaterapii i urządź sobie wieczorem domowe, relaksujące spa. Dowiedz się, jak urządzić idealny salon spa we własnej łazience oraz jakie właściwości mają najlepsze olejki eteryczne.

Aromaterapia to nie tylko profesjonalny salon spa czy gabinet odnowy w ekskluzywnym ośrodku. To także cudowne świece i specjalne spraye do pościeli, dzięki którym będziesz w stanie wyczarować świetną atmosferę i znaleźć ukojenie nawet w najgorszym stresie.

Aromaterapia w domu czyli moc zapachowych świec

Świece pachnące ciepłą szarlotką, zielona herbatą, owocami tropikalnymi, a może skoszoną trawą? Ich zapach ukoi lub pobudzi zmysły. Obecnie producenci oferują mnóstwo najróżniejszych zapachów – z pewnością znajdziesz kilka, które staną się Twoimi ulubionymi.

W przypadku najlepszych świec perfumowanych należy patrzeć na ich skład i na to, czy zawierają naturalne woski i olejki eteryczne – tylko wtedy będą bowiem wydzielały długotrwały, intensywny i niedrażniący aromat. Pamiętaj, że dobrej jakości świece, które nie trują organizmu kosztują trochę więcej, ale ten wydatek się opłaca.

Warto również zdecydować się na modele z przykryciem. Dlaczego? Ponieważ w trakcie gaszenia płomienia do powietrza mogą wydzielać się szkodliwe związki – pokrywka zatrzyma je w środku.

Aromaterapia na spokojny sen

Aromaterapia oferuje coś także osobom cierpiącym na bezsenność. Doskonałym wynalazkiem są np. relaksujące mgiełki do poduszki. Spryskaj wybraną mgiełką sypialnię albo pościel na chwilę przed położeniem się do łóżka. Relaks i łatwe zasypianie gwarantowane. Spray powinien bazować wyłącznie na naturalnych komponentach, ponieważ tylko wtedy jest dobry dla zdrowia.

Aromaterapia w domu – świece do masażu

Wonny relaks może mieć też nieco bardziej zmysłowy charakter – rodem z wymarzonego spa. Wypróbuj działanie świec do masażu. Zapal płomień i odczekaj około 15 minut, aż wosk całkowicie się stopi. Płynny wosk nadaje się do nałożenia na ciało. Świece do masażu opierają swój skład na olejach (np. arganowym) i masłach (np. shea), a także cennych ekstraktach (np. z jaśminu). To także wspaniały pomysł na odpoczynek we dwoje.

Siła aromatów jest nieoceniona i warto o tym pamiętać. Dzięki prostym rozwiązaniom zapewnisz sobie spokój i pokochasz domowe rytuały. Jakie działanie mają wybrane zapachy oraz olejki eteryczne, które możesz wlewać do specjalnych kominków zapachowych?

Olejek lawandynowy (Lavandula hybrida)

Opisywany inaczej jako lawenda wielka. Działa przeciwskurczowo, antybakteryjnie, uspokajająco, nadaje się również do inhalacji w zakażeniach górnych dróg oddechowych (nieżyt jamy ustnej gardła, oskrzeli i przewodów nosowych). Doskonale uspokaja i ułatwia zasypianie.

Olejek z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia)

Ma właściwości podobne co lawenda wielka, jednak odznacza się znacznie mniej słodkim zapachem.

Olejek ze skórki pomarańczowej (Citrus aurantium dulcis)

Ma przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe, łagodzące i przeciwzmarszczkowe. Działa wspomagająco na stany depresyjne, pomaga zasnąć, rozładowuje stres.

Olejek ze skórki mandarynki (Citrus nobilis)

Ten olejek ma przede wszystkim działanie antyseptyczne i uspokajające. Jego zapach wpływa kojąco na centralny układ nerwowy, a tym samym działa antydepresyjnie. Bardzo dobrze sprawdza się w okresie rekonwalescencji.

Olejek trawy cytrynowej (Cymbopogon flexuosus)

Trawa cytrynowa ma działanie oczyszczające i przeciwgrzybicze. Ma niebagatelny wpływ na układ krążenia, zwalcza bóle głowy i wspomaga oddychanie. Poprawia nastrój i łagodzi bóle mięśni np. po treningu.

Olejek z kwiatów Ylang Ylang (Cananga odorata)

Doskonale uspokaja, wycisza, pomaga zasnąć, wpływa łagodząco na skórę.

Olejek drzewa różanego (Aniba rosaeodora)

Jest świetnie tolerowany przez skórę, nawet tę najbardziej wrażliwą i trądzikową. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe i antybakteryjne.

Olejek ze skórki cytryny (Citrus medica limonum, Lemon)

Olejek bogaty w bioflawonoidy (hesperydyna i naringina), które działają antyzapalnie, wzmacniają naczynia krwionośne, wymiatają wolne rodniki. Olejek jest ponadto bakteriobójczy, a także wykazuje działanie antystresowe i działa wspomagająco w stanach zmęczenia psychicznego i fizycznego.

Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)

Doskonały na zranienia i uszkodzenie skóry, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i antygrzybiczne, dezynfekuje i działa przeciwbólowo. Pomaga leczyć wzmożony, uporczywy trądzik.

Olejek z sosny nadmorskiej (Pinus pinaster)

Ten cenny olejek jest źródłem flawonoidów, ma działanie antygrzybiczne i jest silnym przeciwutleniaczem. Minimalizuje skutki zanieczyszczenia środowiska, powietrza i żywności. Ma działanie detoksykacyjne.

Olejek rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis)

Rozkurcza naczynia krwionośne i ma właściwości wzmacniające – podwyższa sprawność fizyczną a dodatkowo ma silne działanie antybakteryjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *