3 rzeczy, których należy unikać mając mokre włosy! 

Odpowiednia pielęgnacja, produkty dobrane do porowatości, ochrona przed szkodliwymi czynnikami – to wszystko robimy dla swoich włosów. Często zapominamy jednak o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Tą rzeczą jest pielęgnacja włosów, w momencie gdy są mokre. 

Mokre włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia. Wymagają wtedy specjalnego traktowania, ale niestety często im tego nie zapewniamy. Mokre włosy są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, termiczne i podatne na złamania. Oczywiście żadna z nas nie robi tego specjalnie, te błędy wynikają w niewiedzy. Dlatego, aby uniknąć ich w przyszłości, przygotowałyśmy dla Was ten wpis. Dowiecie się z niego, jakich 3 rzeczy należy unikać mając mokre włosy, a co wbrew pozorom można robić.

1. Nie związuj mokrych włosów ręcznikiem 

Wiemy, że niemal naturalnym odruchem jest związanie włosów w ręcznik po kąpieli. Niestety, nie jest to zdrowe dla naszych włosów. Po pierwsze są one narażone na tarcie, a przez to mogą się połamać. Po drugie robimy wtedy swego rodzaju saunę dla włosów i szybciej mogą one ulec przetłuszczeniu. Zamiast wiązania włosów w ręcznik, odciśnij delikatnie nadmiar wody w papierowy ręcznik, bądź jeszcze lepiej – w bawełnianą koszulkę. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru wody, a jednocześnie zadbasz o włosy.

2. Nie rozczesuj mokrych włosów 

Najlepiej, abyś rozczesała włosy zaraz przed kąpielą. W ten sposób włosy będą lepiej wchłaniać składniki zawarte w odżywce, czy masce. Dodatkowo możesz wczesać odżywkę szczotką do włosów – sprawi to, że produkt będzie równomiernej rozłożony. To jedyny wyjątek, kiedy powinno się czesać mokre włosy. Dzieje się tak dlatego, że włosy są pokryte odżywką, a więc mają zapewnioną ochronę. Natomiast po umyciu, poczekaj aż włosy wyschną i dopiero je rozczesz.

3. Nie chodź spać z mokrymi włosami 

Kładąc się z mokrymi włosami mają one nieustanny kontakt z poszewką i są narażone na łamanie się i utratę elastyczności. Dodatkowo zimne włosy wychładzają głowę, co może prowadzić do obudzenia się z bólem głowy. Dodatkowo wilgoć z włosów jest pochłaniana przez poszewkę i tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Staraj się więc nie kłaść spać z mokrymi włosami. Dodatkowo dobrym pomysłem jest wymiana swojej zwykłej poszewki na jedwabną, dzięki której włosy nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne i odgniecenia. Jeśli zrobisz warkocza z wilgotnych (ale nie mokrych!) włosów przed pójściem spać, to rano po rozpuszczeniu będziesz mieć piękne fale.

4. Suszyć, czy nie suszyć?

Już znacie 3 rzeczy, których należy unikać mając mokre włosy. Teraz przedstawimy jedną rzecz, którą wbrew pozorom można robić mając mokre włosy. Chodzi o suszenie, wokół którego powstało mnóstwo mitów. Wyjaśniamy: jak najbardziej możesz suszyć włosy przed wyjściem, bądź gdy wiesz ze nie zdąża one wyschnąć naturalnie, gdy pójdziesz spać. Pamiętaj jednak o kilku zasadach:

  • przed suszeniem zabezpiecz włosy serum silikonowym
  • susz naprzemiennie chłodnym i ciepłym (ale nigdy gorącym!) powietrzem
  • suszarkę trzymaj w odległości minimum 30 cm od głowy
  • co kilka sekund zmieniaj obszar suszenia
  • nie susz końcówek – one szybko wyschną naturalnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *