Jak dbać o suche włosy?

Suche włosy są szorstkie, matowe i na pewno nie wyglądają estetycznie. Ich stylizacja także nie należy do najłatwiejszych zadań. Często zdarza się, że nie chcą się układać. Przyczyn przesuszenia włosów może być mnóstwo, warto więc jak najszybciej ją rozpoznać i zacząć odpowiednią pielęgnację. 

Dlaczego włosy się przesuszają?

Najczęściej wysuszają je nieudolnie wykonane zabiegi, np. suszenie, prostowanie czy farbowanie. Mogą uszkodzić powłokę tłuszczową, co doprowadza do szybszej utraty wody przez włosy i przesuszenia. Mają na to wpływ także warunki atmosferyczne, promieniowanie UV geny, a także (i przede wszystkim) nieodpowiednia pielęgnacja.

Suche włosy – czyli jakie?

Zazwyczaj są wysokoporowate, warto więc wykonać test na porowatość, który pozwoli nam upewnić się, jakim typem włosów dysponujemy. Bez problemu znajdziesz go w internecie. Jeżeli masz problem z określeniem, możesz udać się do trychologa.

Jak dbać o suche włosy?

Suche włosy potrzebują przede wszystkim domknięcia łusek, ponieważ wyjątkowo trudno jest utrzymać ich nawilżenie. Jeżeli masz rozdwojone końcówki, nic ich nie scali, dlatego warto je po prostu obciąć. Najlepiej sprawdza się napar z pokrzywy. Ma mnóstwo związków, które są potrzebne włosom. Warto pić codziennie napar z pokrzywy. Algi natomiast sprawdzą się w nawilżeniu i regeneracji. Stosuj maskę do włosów z algami morskimi, a na pewno wzmocnisz ich strukturę, będą nawilżone, wygładzone i lśniące.

Kolejną doskonałą metodą jest olejowanie, które jest coraz bardziej popularne. Jest szczególnie polecane włosom suchym, zniszczonym, matowym. Nawilża i regeneruje je od środka. Jest kilka sposobów na olejowanie włosów: na sucho, na mokro, na mokro w misce, na odżywkę, mgiełką. Musisz pamiętać, aby wybrać odpowiedni do rodzaju porowatości olej. Nieodpowiednio dobrany olej może jedynie zaszkodzić włosom. Dzięki olejowaniu włosy zyskają naturalną barierę ochronną, która ochroni je przed promieniowaniem UV, wysuszeniem. Jeżeli będziesz robiła to systematycznie, włosy staną się mocne i nawilżone.

Jak uniknąć przesuszenia włosów?

Przede wszystkim stosuj delikatne kosmetyki bez silikonów. Nie narażaj włosów na wysoką temperaturę. Staraj się pozostawić je do wyschnięcia. Jednak jeżeli musisz, używaj chłodnego nawiewu. Lokówka i prostownica także mają niekorzystny wpływ na włosy. Jeżeli już to robisz, zawsze używaj środków termoochronnych. Podczas mycia nie wcieraj szamponu paznokciami, tylko delikatnymi, kolistymi ruchami. Rozcieńczaj go z wodą i dopiero potem aplikuj na skórę głowy. Zawsze płucz włosy letnią lub chłodną wodą. Nie związuj włosów zbyt ciasno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *