Szczoteczka do zębów – która najlepsza?

Szczoteczka do zębów – która najlepsza?
Wydawałoby się, że wybór szczoteczki do zębów to sprawa prozaiczna. Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów szczoteczek, że trudno jest dopasować kształt lub rodzaj do naszych potrzeb.

Manualna szczoteczka do zębów

Stosując odpowiednią technikę, szczoteczką manualną można bardzo dobrze wyczyścić zęby. Od najmłodszych lat uczono nas, że zęby powinno myć się przez trzy minuty okrężnymi ruchami. Można zastosować też ruch wymiatający – jest to jednak technika bardziej skomplikowana. Jakie włosie powinna mieć szczoteczka manualna? W sklepach dostępne są szczoteczki z włosiem miękkim, średnim i twardym. Najlepsze są szczoteczki z miękkim włosiem. Przy stanowczej, ale niezbyt mocnej sile nacisku, można prawidłowo wyszczotkować zęby i usunąć resztki jedzenia lub bakterie. Dodatkowo szczoteczki manualne z miękkim włosiem nie podrażniają dziąseł, lecz masują je.

Szczoteczka elektryczna

Wydaje się, że szczoteczka elektryczna lepiej i szybciej wyczyści zęby. Na pewno mogą z niej korzystać osoby, które nie potrafią myć zębów podstawową techniką lub takie, które cenią sobie wygodę i chcą zaoszczędzić czas. Elektryczną szczoteczkę wystarczy przesuwać wzdłuż zębów. Szczoteczka wykonuje ruchy oscylacyjne (obroty w prawo i lewo) i pulsacyjne (ruchy w górę i w dół). Wybierając elektryczną szczoteczkę, należy zwrócić uwagę na ilość obrotów na minutę – im więcej, tym czyszczenie zębów będzie dokładniejsze. Ponadto szczoteczki mogą być wyposażone w czujnik nacisku lub sygnalizator czasu czyszczenia. Bez wątpienia szczoteczki elektryczne najlepiej czyszczą zęby, ale mogą podrażniać dziąsła, a nawet powodować krwawienie.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne są wykorzystywane do mycia twarzy. Czy równie dobrze mogą sprawdzić się w myciu zębów? Szczoteczki soniczne wytwarzają fakle dźwiękowe, które rozbijają płytkę nazębną. Docierają do tych miejsc, do których utrudniony dostęp mają pozostałe szczoteczki. W bardzo delikatny sposób dbają o dziąsła i zęby, dlatego mogą używać je osoby z zapaleniem dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *