Pielęgnacja tłustych włosów. Jak o nie dbam?

Dziewczęta,

Wiecie, że tłuste włosy także wymagają nieustannego nawilżania? Nadmierne przesuszanie wcale im nie służy. Czy popełniacie ten błąd? Z tego wpisu dowiecie się, jak wygląda moja pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy. Czy można myć je codziennie?

Całe ciało, jak i skóra głowy, są zaopatrzone w gruczoły łojowe. To, ile sebum produkują, zależy od wielu czynników. Zdarza się, że to genetyka. Moja cera również się przetłuszcza, a to idzie w parze z przetłuszczającymi się włosami.

Macie normalną cerę, a włosy się przetłuszczają? Może to oznaczać niewłaściwą pielęgnację skalpu. Najczęściej skóra głowy przetłuszcza się wtedy, gdy jest za sucha i gruczoły łojowe, chcąc się bronić, produkują więcej sebum. Ogromny wpływ ma również mechaniczne pobudzanie gruczołów poprzez nadmierne dotykanie włosów rękoma i noszenie nakryć głowy. Tłuste włosy to często objaw zmian hormonalnych, jak np. menopauza czy dojrzewanie u nastolatków. Jeżeli nie dotyczą Was te objawy, to koniecznie porozmawiajcie o tym ze swoim lekarzem.

Charakterystyka tłustych włosów

  1. Są błyszczące na skórze głowy i sprawiają wrażenie nieestetycznych, zlepionych strąków.
  2. Oklapnięte, płaskie i bez objętości.
  3. Trzeba myć je codziennie, bo inaczej się świecą.
  4. Po dotknięciu skalpu można zauważyć tłusty odczyn.

WAŻNE!

Pracę gruczołów łojowych nasilają np. pikantne potrawy, przewlekły stres, choroby neurologiczne czy hormony, a także chlorowana woda.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Po pierwsze myjcie włosy wtedy, kiedy tego potrzebują. To mit, że nie można robić tego codziennie. Po prostu używajcie szamponu przeznaczonego do codziennego stosowania, delikatnego, bez zbędnych silikonów. Raz lub dwa razy w tygodniu umyjcie skalp mocniejszym szamponem. Raz na jakiś czas można użyć suchego szamponu, aby unieść pasma u nasady.

Zawsze stawiam na naturalne, ziołowe kosmetyki. Rzepa, mięta, czarna rzodkiew, aloes czy pokrzywa doskonale oczyszczają skórę głowy. Najlepiej, aby szampon był jak najbardziej neutralny i nie ingerował w pracę gruczołów łojowych.

Utrzymujcie higienę, regularnie czyśćcie szczotkę do włosów. Myjcie prostownicę i inne sprzęty do stylizacji, które bezpośrednio dotykają włosów. Często wymieniajcie pościel i ręczniki.

Aby zapobiec przetłuszczaniu, czeszę pasma tylko rano i wieczorem, a w ciągu dnia staram się ich w ogóle nie dotykać. Na początku było trudno się tego oduczyć, ale z czasem to weszło w nawyk i po prostu ich nie ruszam. Nie ma co dodawać włosom objętości palcami, bo to tylko wzmaga produkcję sebum.

Jeżeli już musicie wysuszyć włosy, to tylko chłodnym nawiewem i trzymając suszarkę z dala od głowy. Dobrze, żeby miała funkcję jonizacji powietrza. Włosy nie lubią gorąca, dlatego też płucząc je, używamy wyłącznie letniej wody. Zbyt ciepła przyczynia się do zwiększonej ilości łoju na głowie.

Polecam ziołowe kuracje, ponieważ detoks organizmu zmniejsza przetłuszczanie się twarzy i skalpu.

A jakie są Wasze sposoby na przetłuszczające się włosy? Jestem przekonana, że na pewno nie wiem wszystkiego i mnie zaskoczycie 🙂