Nasza skóra – zwłaszcza na twarzy – wymaga wsparcia i codziennej troski. Co stosować, aby dłużej była piękna i pełna witalności? Wprowadź łąkę do swojej kosmetyczki! Oto polne rośliny, które zaskoczą cię swoimi właściwościami pielęgnacyjnymi.
Roślinne składniki i zioła były wykorzystywane w pielęgnacji od bardzo dawna. Później zaczęliśmy zastępować je substancjami wytwarzanymi w laboratoriach, bo zachłysnęliśmy się technologicznymi osiągnięciami i możliwościami, jakie daje to w kosmetyce. A dziś? Aktualnie znowu wracamy do korzeni i coraz chętniej sięgamy po kosmetyczne składniki roślinne.
Rośliny (w szczególności te polne, a nie hodowane specjalnie dla branży kosmetycznej) mają wiele właściwości prozdrowotnych. Niestety często nic o nich nie wiemy – idziemy na spacer i mijamy na łące dziesiątki potencjalnych antyoksydantów i upiększaczy, nie zdając sobie z tego sprawy.
Czas to zmienić! Czas polubić się z naturalnymi kosmetykami i odkryć moc, jaka kryje się w zwyczajnych, polnych roślinach. Oto najpopularniejsze zioła stosowane w kosmetyce. Sprawdź, czy je znasz.
1. SKRZYP POLNY
Znany składnik kosmetyków do włosów i paznokci. Doskonale wzmacnia cebulki włosów, zapobiegając ich wypadaniu, a także wspiera regenerację, rozwiązując problem łamliwości i kruchości. Ujędrnia skórę, wzmacnia kruche naczynka i odżywia, zapewniają młody i piękny wygląd.
2. POKRZYWA
Najczęściej występuje w parze ze skrzypem, ponieważ stosowana jest przede wszystkim na włosy i paznokcie. Wzmacnia i poprawia właściwości regeneracyjne, a do tego rozwiązuje problem z łupieżem. Na skórze ma właściwości tonizujące i wspiera odbudowę komórkową.
3. NAGIETEK
Najlepszy na szorstką i problematyczną skórę, które przywraca równowagę i pobudza regenerację. Ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego nadaje się do stosowania po ukąszeniach, przy wysypkach lub drobnych ranach. Można stosować go nawet u małych dzieci.
4. LAWENDA
Pięknie pachnie i wygląda, ale jest też znana ze swoich właściwości kosmetycznych. Najpopularniejszy jest aromaterapeutyczny, eteryczny olejek lawendowy, który uspokaja i relaksuje. Lawenda działa też przeciwzapalnie, antyseptycznie, antyoksydacyjnie i regenerująco.
5. RUMIANEK
Od lat chroni nas przed stanami zapalnymi i wspiera regenerację skóry. Sprawdza się jako ziołowy napar łagodzący podrażnienia i przynoszący ukojenie. Jako płukanka do włosów ma właściwości rozjaśniające, ale również wzmacnia i może przyspieszać wzrost.
6. ŁOPIAN
Pokochają go wszyscy, którzy mają skórę ze zmianami łuszczycowymi. Jest popularnym składnikiem kosmetyków do cery tłustej, a także szamponów i płukanek do włosów przetłuszczających się. Pomaga zwalczać trądzik oraz łupież, przynosząc ulgę w dolegliwościach skórnych.
7. ARNIKA
Najczęściej wykorzystuje się ją w pielęgnacji cery naczynkowej, ponieważ skutecznie wzmacnia kruche naczynka i zapobiega ich pękaniu. Oprócz tego radzi sobie ze stanami zapalnymi skóry, trudno gojącymi się ranami, stłuczeniami i obrzękami. To wielozadaniowa roślina.
8. ROZMARYN
Warto wynieść go z kuchni, bo likwiduje bakterie i pomaga pozbyć się wielu zmian skórnych. Jeśli pojawia się w kosmetykach, to z reguły w tych do cery trądzikowej i tłustej lub dla osób zmagających się z cellulitem i zmarszczkami. Olejek rozmarynowy pobudza mikrokrążenie.
9. WĄKROTKA AZJATYCKA
Ten magiczny składnik stosowany w medycynie ajurwedyjskiej uważany jest za roślinę długowieczności. W kosmetyce wspiera naturalną produkcję kolagenu i regenerację, a także działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Jest też przeciwutleniaczem, ujędrnia skórę, odmładza i nawilża.
10. KRWAWNIK
Mało znane w kosmetyce ziele krwawnika pospolitego to źródło cennych w pielęgnacji związków. Łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, przyspiesza odnowę naskórka, do tego zwalcza bakterie i hamuje mikrokrwawienia. Ujędrnia, likwiduje zmarszczki i oczyszcza pory.
11. DZIEWANNA
Możemy ją stosować pod postacią toników, naparów i okładów. Skutecznie poprawia nawilżenie cery, zmniejsza wypryski, łagodzi stany zapalne, a włosom nadaje miękkość i blask, jednocześnie wzmacniając cebulki. Wspomaga leczenie łupieżu, podrażnień i oparzeń.
12. MACIERZANKA
Roślina lecznicza, która kiedyś była cenioną przyprawą. Nadaje się do przemywania cery trądzikowej i tłustej, bo reguluje wydzielanie sebum, odkaża i łagodzi swędzenie. Przy włosach przetłuszczających się rozwiązuje problem nadmiernego łojotoku.
13. TYMIANEK
Tymianek to kolejna przyprawa, którą warto wypróbować w pielęgnacji. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego sprawdzi się na cerze tłustej i trądzikowej. Poprawia ogólną kondycję skóry, a w przypadku skalpu eliminuje problem łupieżu i przetłuszczania się włosów.
14. ŚWIETLIK
Jest bogatym źródłem flawonoidów, soli mineralnych i innych. Najczęściej stosowany jest w okulistyce. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne, a do tego uszczelnia naczynia krwionośne. Zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie działa detoksykująco.
15. KONICZYNA
Rodzajów kończyn jest wiele, ale wszystkie można znaleźć w kosmetykach. Ekstrakt z tej rośliny opóźnia procesy starzenia się, działając antyoksydacyjnie. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi, regeneruje, chroni przed promieniowaniem UVB, pobudza syntezę kolagenu.
Dodaj komentarz