Wszyscy wiedzą, że róża jest królową kwiatów. Nie dość że pięknie wygląda, to do tego ekstrakt z jej płatków lub kwiatów posiada działanie regeneracyjne i pielęgnacyjne. A najlepsze jest to, że kosmetyki z tego kwiatu możesz zrobić sama w domu. Sprawdź, w jaki sposób przygotować taki produkt oraz jakie ma właściwości i zastosowanie.
Olejek różany i woda różana są często dodawane do kosmetyków naturalnych i perfum. Olejek różany pozyskiwany jest w procesie destylacji płatków parą wodną. Dzięki łagodnemu i przyjemnemu zapachowi wykorzystywany jest w aromaterapii. Pomaga łagodzić stres, wpływa na poprawę samopoczucia, relaksuje, redukuje napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Ciekawe jest to, że olejek różany prawie w ogóle nie powoduje reakcji alergicznych. Posiada właściwości antyseptyczne i kojące. Łagodzi wrażliwą, suchą i podrażnioną skórę, rozświetla zmęczoną i poszarzałą cerę, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i niweluje zaczerwienienie. Olejek różany jest doskonały w pielęgnacji skóry dojrzałej. Wygładza zmarszczki, napina skórę, zmniejsza cienie i worki pod oczami. Olej wytwarza się także z owoców róży. Zawiera między innymi witaminy C i E oraz kwasy tłuszczowe. Ma zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Posiada działanie nawilżające, ujędrniające i odżywcze.
Woda różana jest pozostałością po procesie destylacji płatków. Zawiera olejki eteryczne i flawonoidy, czyli substancje zwalczające wolne rodniki. Ma działanie łagodzące, antyseptyczne i przeciwzapalne. Dodatkowo, oczyszcza, uelastycznia, ujednolica koloryt skóry. Można pielęgnować nią każdy rodzaj cery – woda różana uważana jest za bardzo delikatny kosmetyk, który nie narusza ochronnej warstwy lipidowej skóry. Okłady z wody różanej są idealne dla zmęczonej cery oraz podrażnionych oczu i skóry wokół nich. Często wykorzystywana jest w aromaterapii.
A co wiesz o olejku z róży damasceńskiej? Kwiat ten rośnie w Egipcie, Bułgarii, Francji, Algierii, Turcji i Iranie. Zbiór płatków, z których pozyskuje się olejek i wodę różaną, odbywa się o świcie. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy w płatkach znajduje się najwięcej aromatu. Do wytworzenia kilograma czystego olejku potrzeba od trzech do pięciu tysięcy kilogramów płatków.
Dodaj komentarz