Pędzle są niezbędne do wykonania precyzyjnego makijażu. Niestety, po każdej aplikacji kosmetyków ich włosie jest pokryte warstwą brudu, łoju i bakterii ze skóry oraz pozostałością produktów kosmetycznych. Używanie nieczyszczonych pędzli skutkuje występowaniem podrażnień, uczuleń i krostek. Dlaczego jeszcze należy czyścić pędzle do makijażu oraz jak to robić i jak często? Oto jak powinno przebiegać czyszczenie pędzli krok po kroku.
Dlaczego należy czyścić pędzle do makijażu?
Pędzle do makijażu należy regularnie czyścić głównie ze względów higienicznych, ponieważ stosowane codziennie są stale pokryte sebum, martwym naskórkiem i bakteriami znajdującymi się na twarzy, a także kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Najgorsze są bakterie, dla których ciepło i wilgoć to idealne środowisko do rozwoju. Malowanie się pędzlem brudnym i pełnym bakterii może prowadzić do problemów z cerą, takich jak zatkanie porów, trądzik i infekcje bakteryjne. Regularne mycie i dezynfekowanie pędzli znacznie minimalizuje to ryzyko.
Drugim powodem, dla którego warto regularnie czyścić pędzle do makijażu, jest różnorodność kolorów kosmetyków, których używamy. Osadzone na pędzlach drobinki starego cienia do powiek, różu lub rozświetlacza mogą wpłynąć na odcień aktualnie stosowanego preparatu.
Jak czyścić pędzle do makijażu?
Najbardziej popularną metodą oczyszczania pędzli jest mycie ich za pomocą szarego mydła w kostce. Zawarte w nim detergenty są wystarczająco silne, aby usunąć wszystkie bakterie, a przy tym na tyle delikatne, że mogą być stosowane przy włosiu nie tylko syntetycznym, lecz także naturalnym. Dla bezpieczeństwa można sięgnąć po szampon dla niemowląt. W przypadku włosia syntetycznego lub oblepionego resztkami kosmetyków sprawdzi się olejek myjący lub klasyczna oliwka dla dzieci, ponieważ oleje rozpuszczają zabrudzenia. W drogeriach można kupić specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia pędzli.
Jak często czyścić pędzle do makijażu?
Częstotliwość mycia pędzla zależy od jego przeznaczenia. Pędzle, które służą do aplikacji mokrych kosmetyków, takich jak podkład, krem BB lub korektor, należy myć codziennie. Dlaczego? Z dwóch powodów: po pierwsze, w ich resztkach najszybciej rozwijają się bakterie, a po drugie, mokre kosmetyki zastygają na włosiu i sklejają je już po jednym użyciu, a tym samym uniemożliwiają jego ponowne zastosowanie. Dotyczy to także gąbek do podkładu i pędzelków, którymi nakładamy eyeliner w żelu lub cienie do powiek w kremie. Z kolei pędzle przeznaczone do aplikacji kosmetyków sypkich, czyli pudrów, bronzerów lub cieni, można czyścić rzadziej, bo co najmniej trzy, cztery razy w miesiącu.
Czyszczenie pędzli krok po kroku
- Moczymy włosie pędzla pod bieżącą wodą lub w miseczce z wodą. Nie należy zamoczyć skuwki, bo to może skutkować rozklejeniem się pędzla.
- Na mokre włosie nakładamy odrobinę wybranego kosmetyku do mycia pędzla i delikatnie pocieramy, aż z pędzla zacznie wyciekać zabarwiona piana. Płuczemy go pod ciepłą wodą. Powtarzamy te czynności, dopóki woda nie będzie czysta.
- Po umyciu pędzla możemy zdezynfekować jego włosie środkiem dezynfekującym w sprayu, który jest dostępny w aptece. Wystarczy go psiknąć i wytrzeć ręcznikiem papierowym.
- Po otarciu pędzla kładziemy go na ręczniku, aby wysechł. Nie używamy do tego celu suszarki i nie kładziemy go na grzejniku.
- Aby zadbać o kształt włosia, należy przygotować folię aluminiową i zrobić w niej wiele małych dziurek. Delikatnie owijamy nią włosie, aby schło naturalnie i zachowało swój kształt.
Dodaj komentarz