Jednym z najbardziej dynamicznych jest rynek kosmetyków naturalnych. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, dlatego wolimy wybierać w pielęgnacji to, co naturalne. Czy jest coś, czego możemy nie wiedzieć na temat kosmetyków naturalnych?
Kosmetyki naturalne spotkamy już niemal wszędzie – w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych. Szalejemy na punkcie produktów z natury, ponieważ bazują one na składnikach roślinnych i mineralnych. Ufamy, że nie znajdziemy w nich żadnej chemii i syntetycznych substancji, które mogłyby nam szkodzić. Poza tym wierzymy, że kosmetyki naturalne pozwalają nam być eko i pokazać swoją troskę o środowisko naturalne.
Tak wyglądają nasze wyobrażenia. Jaka jednak jest prawda na temat kosmetyków naturalnych? Warto dowiedzieć się na ten temat trochę więcej.
Definicja kosmetyku naturalnego
Niestety nadal nie ma jednoznacznej definicji tego, czym jest kosmetyk naturalny. Pojęcia typu ‘eko’, ‘natural’, ‘organic’ są często mylone i stosowane wymiennie, co może wprowadzać zamęt. Odpowiedzialnymi za określanie tego, czy kosmetyk jest naturalny, są organizacje certyfikujące np. Ecocert, NaTrue, czy Vegan Society. Mimo że nie mają one ujednoliconych kryteriów, można wyróżnić kilka czynników wyróżniających kosmetyki naturalne na tle innych produktów kosmetycznych.
Czym są kosmetyki naturalne?
Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy produkt naturalny, musimy wczytać się w etykietę, a czasami poszperać nieco głębiej. Kosmetyki naturalne muszą mieć kilka ważnych cech.
Kosmetyki naturalne:
- Są wytwarzane z surowców występujących w naturze: roślin i minerałów.
- Opierają się na półproduktach pochodzących z ekologicznych upraw.
- Wyprodukowane są ze składników pozyskiwanych nie mechanicznie.
- Nie zawierają syntetyków, sztucznych barwników, konserwantów itp.
- Ulegają biodegradacji w sposób, który nie obciąża środowiska naturalnego.
Warto zwrócić tutaj przede wszystkim uwagę na skład kosmetyków naturalnych, które od produktów konwencjonalnych różnią się tym, że ich:
- składniki aktywne to naturalne oleje, ekstrakty roślinne i hydrolaty;
- emulgatory są pochodzenia roślinnego;
- substancje zapachowe to olejki eteryczne i wyciągi owocowe.
MITY O KOSMETYKACH NATURALNYCH
Trzeba powiedzieć też parę słów na temat mitów, których o kosmetykach naturalnych jest naprawdę wiele. Czego mogliście jeszcze nie wiedzieć na temat produktów kosmetycznych pochodzących z natury?
1 MIT: Kosmetyki naturalne nie uczulają, bo są naturalne.
To nie do końca prawda. Naturalność oznacza pochodzenie składników danego kosmetyku, a nie jego wpływ na skórę. Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach mogą być lepiej lub gorzej tolerowane przez skórę, zupełnie tak, jak tradycyjne produkty pielęgnacyjne. Warto zwrócić uwagę też na to, że wiele roślin to potencjalne alergeny, a przecież kosmetyki naturalne zawierają sporo czystych ekstraktów roślinnych. Dlatego zanim bezwiednie sięgniemy po kosmetyk naturalny, myśląc, że jest całkowicie bezpieczny, zróbmy sobie test uczuleniowy na małej powierzchni skóry.
2 MIT: Kosmetyki naturalne działają natychmiast.
Naturalność oznacza lepsze dopasowanie do naszych naturalnych potrzeb, ale kosmetyk naturalny potrzebuje czasu, żeby zadziałać. Jak każdy inny produkt musi wniknąć w skórę i pobudzić proces odnowy komórkowej, dostarczyć składników odżywczych, nawilżyć. Nic nie dzieje się natychmiast, dlatego na efekty stosowania kosmetyków naturalnych trzeba chwilę poczekać. Tym bardziej, że one nie działają powierzchownie, maskując problem, ale stymulują naturalne mechanizmy regeneracji skóry, regulują poziom pH i pracę gruczołów łojowych.
3 MIT: Kosmetyki naturalne są mniej trwałe.
Wiele osób uważa, że termin przydatności kosmetyku naturalnego jest tak krótki, że nie opłaca się go kupować. Porównujemy kosmetyki naturalne dostępne w drogeriach z domowymi mieszankami pielęgnacyjnymi. Prawda jest taka, że aby kosmetyk został wprowadzony do sprzedaży, musi zostać zakonserwowany. Różnica jest taka, że do kosmetyków naturalnych dodaje się łagodne, pochodzące z natury składniki konserwujące np. witaminę E. Dzięki temu jego trwałość może wynieść nawet 2-3 lata!
Dodaj komentarz