Retinol to pochodna witaminy A. Jako składnik kosmetyków jest bardzo wysoko ceniony przez ich producentów ze względu na swoje dobroczynne właściwości kosmetyczne. Jakie jest zastosowanie kosmetyczne retinolu i czy retinol wywołuje jakieś skutki uboczne? Jak stosować krem z retinolem?
Retinol ‒ właściwości lecznicze i kosmetyczne
Retionol reguluje wzrost oraz odpowiada za różnicowanie i regenerację nabłonków. Ponadto uczestniczy w procesie widzenia o zmroku, hamuje wydzielanie hormonu przysadki mózgowej (TSH) i zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie hormonu tarczycy (T4). Z tego powodu retinol jest stosowany w zapobieganiu i wyrównywaniu niedoboru witaminy A oraz leczeniu chorób skóry, między innymi łuszczycy, trądziku i rybiej łuski. Ponadto wykorzystuje się go w leczeniu przewlekłego zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, a także chorób i dolegliwości okulistycznych, to znaczy zespołu suchego oka oraz pieczenia i podrażnienia gałki ocznej, a razem z antybiotykami ‒ w leczeniu termicznych, popromiennych i innych uszkodzeń skóry.
Retinol ‒ zastosowanie kosmetyczne
Retinol wygładza zmarszczki
W początkowym okresie stosowania kosmetyków z retinolem zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka, dzięki czemu już po kilku tygodniach skóra wygląda młodziej. To zasługa lekkiego działania złuszczającego i normalizującego retinolu, które owocuje zredukowaniem zniszczonej i zrogowaciałej warstwy naskórka.
W dalszej kolejności retinol działa na głębsze warstwy skóry, to znaczy między innymi zwiększa liczbę fibroblastów oraz produkcję kolagenu i elastyny. W rezultacie po kilku miesiącach skóra staje się jędrniejsza i elastyczniejsza, drobne zmarszczki znikają, a głębokie i mimiczne ulegają spłyceniu.
Retinol poprawia koloryt skóry
Retinol reguluje proces złuszczania i regeneracji naskórka, zmniejsza rozmiar melanocytów (komórek produkujących barwnik skóry) i ilość melaniny, a w efekcie redukuje przebarwienia. Retinol przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, które odżywiają i dotleniają tkankę łączną i naskórek, a tym samym nadają skórze ładny, świeży koloryt.
Retinol pielęgnuje tłustą cerę
Kosmetyki z retinolem stosuje się w pielęgnacji skóry tłustej podatnej na trądzik. To zasługa normalizującego działania retinolu, który reguluje wydzielanie łoju, ogranicza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory oraz zmniejsza tendencję do powstawania zaskórników i wyprysków.
Jak stosować krem z retinolem?
Retinol jest bardzo czuły na działanie światła i temperatury, dlatego należy umiejętnie go stosować. Po pierwsze, opakowanie kosmetyku musi zapewnić mu chemiczną stabilność, to znaczy nie powinno być przezroczyste. Jeżeli nie zadbał o to producent, należy przynajmniej przechowywać krem z retinolem z daleka od źródeł światła.
Po drugie, stężenie czystego retinolu w kosmetyku musi być odpowiednie, to znaczy nie niższe niż 0,25% i nie wyższe niż 1%. Ponadto krem z retinolem najlepiej stosować na noc, zwłaszcza w początkowej fazie kuracji, kiedy retinol działa głównie na naskórek i zwiększa jego wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Z kolei w ciągu dnia konieczna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna, przynajmniej SPF 30.
Mimo że retinol może powodować przejściowe przesuszenie naskórka, nie należy stosować go równocześnie z łagodnymi kosmetykami nawilżającymi. Z czasem retinol zaczyna poprawiać nawilżenie skóry, ponieważ stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.
Retinol ‒ skutki uboczne
Podawanie dużych dawek witaminy A przez dłuższy czas skutkuje zespołem hiperwitaminozy A, która objawia się uczuciem nadmiernego zmęczenia i senności, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, zmniejszeniem łaknienia i wymiotami, powiększeniem wątroby i śledziony, żółtaczką i leukopenią, migreną oraz nadmiernym wysuszeniem, złuszczaniem i pękaniem skóry.
Dodaj komentarz