Nasza skóra i włosy złożone są z bardzo malutkich i niewidzialnych dla ludzkiego oka składników. Chodzi tu o ceramidy, czyli chemiczne związki organiczne, zaliczane do lipidów. Pełnią one bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naskórka, skóry właściwej i włosów. Zabezpieczają bowiem przed skrajnymi temperaturami, promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniem powietrza i innymi szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Utrzymują także prawidłowy poziom nawodnienia, zapewniają elastyczność i jednolity koloryt, pomagają w utrzymaniu właściwej temperatury oraz polepszają absorbcję składników odżywczych zawartych w kosmetykach. Niestety, ceramidy nie są tak wytrzymałe, jak nam się wydaje. Co może im zaszkodzić?
Wraz z wiekiem poziom ceramidów obniża się. U osób powyżej 40 roku życia produkcja tych cząsteczek całkowicie się zatrzymuje. Niekorzystny wpływ na ceramidy mają także mydło, detergenty, częste zabiegi fryzjerskie (farbowanie, ondulacja, prostowanie, suszenie), promieniowanie UV. W efekcie skóra lub włosy są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Włosy stają się przesuszone, łamliwe i zniszczone, a do tego są matowe i podatne na wypadanie. Cebulki włosowe są osłabione, a mieszki włosowe – nie są zdolne do „przygotowania” do wzrostu nowego włosa. Skóra natomiast jest sucha, łuszcząca się i szorstka. Na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki i przebarwienia, skóra traci swoją naturalną jędrność i elastyczność, jej kondycja pogarsza się. Na szczęście w drogeriach i aptekach możemy kupić kosmetyki, które uzupełnią zapas ceramidów i przyczynią się do poprawy stanu i włosów, i skóry.
Ceramidy produkowane są syntetycznie. Budową przypominają naturalne ceramidy; prawie identyczny jest sposób ich oddziaływania na skórę i włosy. Po zaaplikowaniu kosmetyku ceramidy tworzą ochronną barierę, która pomaga odbudować połączenia międzykomórkowe. Mimo że jest to działanie miejscowe i doraźne, kosmetolodzy potwierdzają skuteczność takich kuracji. Dzięki niej skóra i włosy są nawilżone, zregenerowane, a co najważniejsze – zyskują ochronę. Obecnie prowadzi się badania dotyczące skuteczności mieszanki ceramidów, kwasów tłuszczowych i cholesterolu. I wygląda na to, że wyniki zapowiadają się obiecująco.
Dodaj komentarz