Co oznaczają symbole na kosmetykach?

Korzystamy z kosmetyków mechanicznie. Wiemy, który do czego służy i to nam wystarcza. Sprawdzamy jego datę ważności i na tym się kończy nasza analiza produktu. A na opakowaniu znajdują się jeszcze bardzo ważne dane, oznaczone za pomocą symboli.

Jednym z najczęstszych obrazków umieszczanych na odwrocie kosmetyków jest ręka na książce. Sugeruje ona, że do produktu powinna być dołączona ulotka, która będzie zawierała skład, opis i sposób użycia specyfiku.
Czasem możemy się spotkać z narysowanym słoiczkiem, który jest otwarty. Dzięki niemu dowiemy się jak długo po otworzeniu opakowania możemy korzystać z kosmetyku. Oczywiście obok symbolu musi znaleźć się stosowna data.
Jeśli nie chcemy malować się produktem testowanym na zwierzętach, to zwracajmy uwagę na królika na tle zaciemnionego trójkąta. Możemy wybierać takie marki, które zdecydowanie się sprzeciwiają takim praktykom. Będą miały one na opakowaniu królika z ochraniającą go dłonią.

Osoby dbające o środowisko ucieszą się z informacji o dbaniu o czystość, w formie obrazka z koszem, do którego człowiek wyrzuca zużyte opakowanie. Jest to bardzo popularny symbol nie tylko w dziedzinie kosmetycznej. Również recykling ma swoje oznaczenie. Są to zielone strzałki lub strzałki tworzące trójkąt.

Korzystając z produktów w spreyu, możemy się spodziewać płomienia w pomarańczowej barwie na odwrocie specyfiku. Jest to istotne oznaczenie, które może uchronić nas przed niebezpieczeństwem. Jeśli obok niego znajdziemy zapis F+, to musimy być szczególnie ostrożni.

Obecnie wymaga się od producentów, aby wypuszczali na rynek kosmetyki, zatwierdzone przez normy europejskie. Obrazuje to połączenie liter CE. Jeśli chcemy dowiedzieć się, z jakiego surowca zostało zaprojektowane opakowanie wystarczy przeczytać symbol umieszczony w okręgu lub trójkącie otoczonym strzałkami.

Wymienione oznaczenia są najczęściej spotykane i w większości ich umieszczanie jest obowiązkowe. Znajdziemy jednak kilka symboli, które tylko niektóre marki wykorzystują np. stokrotka – czyli produkt przestrzegający norm europejskich związanych z troską o środowisko, globus otoczony napisem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *