Spirulina w pielęgnacji skóry. Jak działa zielona alga?

W pogoni za pięknem coraz chętniej i coraz częściej sięgamy po nowe, nietypowe składniki – jednym z nich jest spirulina. Jakie właściwości kryje w sobie ta zielona alga i czy naprawę warto stosować ją w pielęgnacji cery?

Teoretycznie każdy wie, że algi są zdrowe. W praktyce mało kto umie je wykorzystać i wydobyć z nich 100% właściwości pielęgnacyjnych. Jeśli też jesteś w gronie osób, które chętnie wypróbowałyby algi, ale nie wiesz, jak to zrobić – ten poradnik jest dla ciebie. Niech moc spiruliny będzie z tobą!

O spirulinie słów kilka

Spirulina to mikroskopijna zielona aga występująca w ciepłych jeziorach Meksyku oraz Afryki. To pierwsze zaskoczenie, bo wielu osobom wydaje się, że algi występują wyłącznie w morzach. Nazwa spiruliny wzięła się od jej budowy, ponieważ ma kształt maleńkich spirali – są niewidoczne dla ludzkiego oka i tworzą skomplikowane struktury. W łacinie nazywa się je Arthrospira platensis lub Arthrospira maxima.

Dlaczego jest tak popularna? Naukowcy potwierdzająca, że spirulina ma zdolności oczyszczające, działa antyoksydacyjnie i przyspiesza metabolizm. Nic dziwnego, że chętnie stosowana jest jako naturalny suplement, który wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób.

Właściwości spiruliny w kosmetyce

O wiele ciekawsze jest jednak jej zastosowanie w kosmetyce. To zupełnie nowa droga, którą dopiero odkrywamy, wkraczając nieśmiało w świat właściwości pielęgnacyjnych spiruliny. Na ten moment wiemy, że jest bogatym źródłem białka (stanowi nawet 70% jej masy). Co jeszcze?

W spirulinie znajdziemy składniki takie jak aminokwasy, kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminy A, C, D, E i K, a także cenne minerały: selen, cynk, mangan, miedź, żelazo. To dzięki nim ta zielona alga tak dobrze odżywia i rewitalizuje skórę, a także ma działanie przeciwzapalne, jest antyoksydantem i opóźnia starzenie się skóry. Robi wszystko, żebyśmy czuli się i wyglądali lepiej.

Co ważne, spirulina to źródło NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych), z których zbudowane jest wiele puzzli tworzących nasz skomplikowany organizm. Występują m.in. we włosach i są jedną ze składowych warstwy hydrolipidowej skóry. Cenne w obu tych przypadkach kwasy omega-3 i omega-6 znajdziemy właśnie w tej niepozornej mikroaldze.

Jak działa spirulina?

  • Eliminuje szkodliwe bakterie, które powodują np. trądzik.
  • Ma działanie przeciwzapalne i uśmierza ból.
  • To naturalny filtr, który chroni przed promieniowaniem UV.
  • Działa anti-age, opóźniając procesy starzenia się.
  • Oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu zaskórników.
  • Zmniejsza podrażnienia wrażliwej skóry.
  • Poprawia nawilżenie, rewitalizuje i wzmacnia.

Maska na twarz ze spiruliną

W związku z tym, że spirulina to bardzo cenna alga, warto zastosować ją w codziennej pielęgnacji. Najprościej zrobić to, tworząc prostą, domową maskę. Oto przepis na zieloną maseczkę do twarzy, w której można się zakochać.

Potrzebne składniki:

  • sproszkowana spirulina,
  • przefiltrowana woda,
  • zielona glinka (opcjonalnie).

Jak zrobić?

Weź 2 łyżki sproszkowanej spiruliny i wymieszaj z 5 łyżkami czystej wody, aby stworzyć papkę. Jeśli chcesz, możesz dodać zieloną glinkę w proporcjach 1:1 lub 3:1 przy cerze wrażliwej. Konsystencja powinna być na tyle rzadka, żeby maska łatwo się nakładała na twarz, ale na tyle gęsta, żeby nie spływała.

Jak stosować?

Nałóż maskę na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 15-20 minut. Jeśli stosujesz maskę ze spiruliny po raz pierwszy, możesz zmyć ją już po 10 minutach. Zieloną mieszankę najlepiej spłukać lekko ciepłą wodą, a następnie nałożyć na skórę krem, aby zatrzymać wszystkie składniki odżywcze wewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *