Makijaż? Łatwo zrobić, gorzej usunąć. Nie wierzysz? Wiele kobiet w niewłaściwy sposób oczyszcza swoją twarz; pozostawiają na niej resztki makijażu i zanieczyszczenia. Skutki? Trądzik, alergie i podrażnienia. A jest przecież taki kosmetyk, który pozostawi twoją skórę czystą, świeżą i promienną. Co to takiego? Płyn micelarny.
Czym jest płyn micelarny?
Płyn micelarny jest roztworem wodnym, który zawiera okrągłe cząstki występujące w emulsjach, zwane micelami. Micele posiadają dwie
właściwości: zewnętrzne cząstki miceli przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, a wewnętrzne – odpychają wodę i wiążą się z tłuszczami. Mówiąc inaczej: micele wchłaniają sebum i resztki makijażu, które są rozpuszczane w roztworze wodnym. Takie działanie nie narusza jednak bariery lipidowej skóry.
Płyn micelarny może zawierać dodatkowe substancje, które będą pielęgnowały naszą skórę (łagodziły, nawilżały lub wygładzały). Mogą to
być: ekstrakty z roślin, kwas hialuronowy, prowitamina B5. Taki skład sprawia, że płyn micelarny może być stosowany do porannego odświeżenia skóry, demakijażu i oczyszczenia skóry z nadmiaru sebum i z zanieczyszczeń.
Płyn micelarny przeznaczony jest dla wszystkich typów skóry. Nie zawiera barwników, substancji zapachowych i dużej ilości konserwantów. Mogą stosować go osoby o skórze skłonnej do alergii i podrażnień oraz osoby ze skórą wrażliwą i trądzikową.
Stosowanie płynu micelarnego nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy nasączyć nim wacik i delikatnie przetrzeć twarz oraz powieki (aby dokładnie zmyć cienie i maskarę, można chwilę przytrzymać płatek kosmetyczny na powiekach).
Płyn micelarny vs mleczko do demakijażu, pianka i żel do mycia twarzy, „mydło bez mydła”, tonik oraz płyn do demakijażu oczu.
Na pierwszy rzut oka kosmetyki te niczym się nie różnią. Jednak to płyn micelarny wydaje się być najdelikatniejszym produktem do demakijażu i odświeżenia twarzy. Mleczko do demakijażu posiada tłustą konsystencję. Może pozostawiać na twarzy lepkie ślady; nie nadaje się do cer tłustych i mieszanych – może zapychać je i powodować większe wydzielanie sebum. Pianki, żele do mycia twarzy i „mydła bez mydła” w przeciwieństwie do płynów micelarnych zawierać mogą detergenty, które wysuszają i powodują podrażnienia. Toniki są zazwyczaj roztworami wodno – alkoholowymi i mogą wywoływać reakcje alergiczne skóry. Natomiast płyn do demakijażu oczu usuwa makijaż wodoodporny. Może jednak natłuszczać skórę, co nie jest wskazane u osób z cerą trądzikową lub mieszaną. Płyn do demakijażu zastąpić może płyn micelarny – z powodzeniem zmyje wodoodporny tusz do rzęs.
Dodaj komentarz