Olejki eteryczne. Działanie i zastosowanie

Olejki eteryczne sprawdzają się w leczeniu ciała i duszy. Zwężają pory, wyrównują koloryt skóry, działają odkażająco, regulują pracę gruczołów łojowych, a także łagodzą podrażnienia.

Od lat wykorzystywane są w leczeniu i pielęgnacji skóry. Pozyskuje się je na trzy sposoby:

  • tłoczenie na zimno,
  • destylację parą wodną,
  • ekstrakcję alkoholem.

Wykorzystywane są także w aromaterapii, przy produkcji perfum, kosmetyków, a także w przemyśle gastronomicznym i farmaceutycznym. Poprawiają stan skóry, jednak trzeba uważać podczas bezpośredniego stosowania, bo mogą wywołać reakcje alergiczne.

Olejki eteryczne vs. oleje

Często myli się olejki eteryczne z olejami roślinnymi. Do tej samej grupy błędnie zalicza się olej kokosowy, jojoba czy olejek lawendowy. Olejki eteryczne i oleje różnią się składem chemicznym i właściwościami.

Oleje to tłuszcze pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się je z kiełków, pestek czy owoców. W ich składzie znajdziemy kwasy tłuszczowe, różne formy witaminy E, fitosterole, karotenoidy i inne witaminy.

Olejki eteryczne to substancje zapachowe, które są mieszaniną związków chemicznych jak alkohole, kwasy, bakteriobójcze aldehydy i eugenol. Mają silny, zazwyczaj przyjemny zapach.

Olejki eteryczne w aromaterapii

Lecznicze wykorzystywanie olejków eterycznych polega na rozpyleniu ich za pomocą dyfuzorów i wmasowywanie w ciało.

Najważniejszym punktem aromaterapii jest wpływ zapachowych substancji olejków eterycznych na samopoczucie człowieka. Substancje zapachowe mają pozytywny wpływ na ukrwienie mózgu i korę mózgową, w efekcie powodują relaks lub pobudzenie.

Olejków eterycznych używa się do zmniejszania bólu, stanów lękowych, a ponadto, w zależności od olejku, pobudzają seksualnie lub ułatwiają zasypianie.

Olejki eteryczne w pielęgnacji skóry

Olejki eteryczne wykorzystywane są w kosmetyce i przemyśle perfum. Mogą pełnić rolę pielęgnacyjną oraz odpowiadać za zapach kosmetyku. Jednak stosowane bezpośrednio na skórę mogą podrażnić. Dlatego warto dodać kilka kropli do ulubionego kosmetyku, np. serum lub kremu albo rozcieńczyć z wodą.

Olejki eteryczne mają antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i łagodzące właściwości. Niektóre z nich wspomagają leczenie trądziku, np. olejek eukaliptusowy czy herbaciany.

Te substancje polecane są również do walki ze zmarszczkami, ponieważ wspomagają regenerację skóry i działają antyoksydacyjnie. W tym celu polecane są olejki: jaśminowy, różany, kadzidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *