Ochrona UV – prawda i fałsz. Czy kremy z filtrami faktycznie są nam potrzebne?

Lato tuż-tuż. Gorące słońce, piękna pogoda i dłuższe dni sprawiają, że coraz więcej czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu. Jeżeli chcesz zażywać kąpieli słonecznych lub popływać w morzu, to wcześniej powinnaś poznać fakty i mity dotyczące ochrony UV. Sprawdź, jak bezpiecznie opalać się.

UVB vs UVA

Niektórzy uważają, że promienie UVB są bardziej niebezpieczne od promieniowania UVA. Tymczasem obydwa rodzaje promieni słonecznych mają tak samo szkodliwy wpływ i na skórę, i oczy. Promieniowanie UVA i UVB przenika do najgłębszych warstw skóry, powodując często nieodwracalne skutki. Na ciele mogą pojawić się poparzenia, przebarwienia, zmarszczki, a nawet nowotwory. Jeżeli chcesz uniknąć uszkodzeń naskórka, stosuj kremy z filtrami UV. Pamiętaj jednak, że wielkość faktora podana na opakowaniu kosmetyków dotyczy tylko promieniowania UVB. Prawda jest taka, że większość promieni słonecznych, które docierają na Ziemię, to UVA (jest to aż 95%).

Solarium vs słońce

Czy solarium jest bezpieczniejsze niż słońce? Okazuje się, że nie. Ba, niektórzy twierdzą nawet, że słońce opala ładniej, jest bardziej przyjazne dla skóry i wspomaga produkcję witaminy D. Tak naprawdę lampy w solarium emitują najbardziej szkodliwe promieniowanie UVA. Bardzo długie i częste opalanie się pod sztucznymi promieniami bez zastosowania filtrów może uszkodzić komórki skóry, doprowadzając do powstania nowotworów.

Dzieci i dorośli vs słońce

To prawda, że skóra i oczy dzieci są bardziej narażone na działanie promieniowania UV. Skutki poparzeń i innych uszkodzeń, które nabyliśmy w dzieciństwie, mogą ujawnić się o wiele później w formie nowotworów lub zmian DNA komórek skóry. Czy wiesz, że ponad połowę całego promieniowania skóra pochłania przed 20 rokiem życia? Dlatego tak ważna jest ochrona oczu i skóry odpowiednimi okularami i kremami z filtrami UV.

Perfumy i makijaż vs słońce

Alkohol z perfum i niektóre składniki kosmetyków do makijażu w połączeniu z promieniowaniem UV mogą prowadzić do uszkodzeń naskórka i skóry właściwej. Do skrajnych reakcji należą również fotoalergie i reakcje fototoksyczne. Podrażnienia skóry ustępują zwykle po około tygodniu; w niektórych przypadkach pozostają trwałe przebarwienia.

Oczy vs słońce

Brak ochrony oczu przed promieniowaniem UV może prowadzić do poważnych schorzeń. Dlatego tak ważne jest zakładanie okularów z odpowiednio wysokim filtrem. Unikaj okularów niskiej jakości – za ciemną soczewką źrenica automatycznie rozszerzy się, wpuszczając promienie UVA i UVB. Jeżeli masz wadę wzroku, możesz poprosić optyka o dopasowanie nowoczesnych okularów progresywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *