Na czym polega depilacja pastą cukrową? Metody depilacji pastą cukrową

Pasta cukrowa jest od wieków stosowana przez Arabki, które do depilacji używały karmelu. Dziś w tym celu stosuje się specjalną masę, która składa się z cukru, soku z cytryny i mieszanki ziół łagodzących. Równie dobrze można korzystać z pasty cukrowej wykonanej własnoręcznie w domu. Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową? Jakie są metody depilacji pastą cukrową oraz na czym polega depilacja pastą cukrową na zimno i na ciepło? Jak pielęgnować skórę po depilacji pastą cukrową? Jakie są zalety i wady depilacji pastą cukrową?

Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową?

Dzień przed planowaną depilacją pastą cukrową należy zrobić dokładny peeling. Może to być peeling cukrowy, peeling z soli lub peeling enzymatyczny ‒ grunt, aby towarzyszył mu masaż. Peeling umożliwia usunięcie martwego naskórka, który dzięki temu nie będzie przyklejał się pasty cukrowej, oraz uniesienie włosów i wydobycie tych wrośniętych w skórę. Na noc należy nałożyć maskę nawilżającą, a tuż przed depilacją odtłuścić skórę talkiem lub pudrem. Tym sposobem pasta będzie lepiej przyklejać się do skóry.

Włosy, które chcemy wydepilować pastą cukrową, nie mogą być zbyt krótkie. Ich optymalna długość powinna wynosić pół centymetra. Dlaczego? Wtedy mamy pewność, że z każdej cebulki wyrósł włos i każdy włos zostanie wyrwany z cebulką. Jeżeli depilowane włosy będą krótsze, nie zostaną wyrwane z cebulką, ponieważ pasta ich nie zaklei, na skutek czego włosy tkwiące pod skórą staną się widoczne już po kilku dniach. Z kolei włosy dłuższe niż pół centymetra mogą wywoływać nieprzyjemne uczucia ciągnięcia podczas nakładania na nie pasty.

Metody depilacji pastą cukrową
Na czym polega depilacja pastą cukrową na zimno?

Pastę cukrową stosowaną przy depilacji na zimno można albo kupić gotową (wtedy odrywamy kawałek pasty z folii), albo przygotować samodzielnie (z jakich składników, wymieniliśmy wyżej). Nadmiar pasty odkładamy na papierek, a jego niewielką ilość rozgniatamy w dłoniach jak plastelinę. Pastę należy wyrabiać dopóty, dopóki nie zacznie kleić się w dłoniach i nie nabierze złocistego koloru. Jeżeli pasta jest zbyt twarda, można ją umieścić na chwilę w ciepłej kąpieli wodnej.

Wyrobioną pastę należy rozciągnąć na fragmencie skóry, aby uzyskać trzy-, czterocentymetrową warstwę. Ułożona pasta wymaga natychmiastowego i energicznego oderwania. Pasta cukrowa jest bardzo wydajna ‒ oderwaną można ponownie rozgnieść w dłoniach i ułożyć na innym fragmencie skóry. Jedna kulka pasty cukrowej wystarczy do wydepilowania całej łydki. Zamiast zrywać pasty palcami, warto użyć do tego celu paska materiału ‒ dzięki temu pasta przyklei się do płótna i równomiernie odklei się od skóry.

Depilacja pastą cukrową na zimno jest bezpieczna nawet w przypadku żylaków, pękających naczynek, reakcji alergicznych i podrażnień.

Na czym polega depilacja pastą cukrową na ciepło?

Taką metodę depilacji pastą cukrową należy rozpocząć od umieszczenia miseczki z pastą w gorącej kąpieli wodnej. Kiedy pasta będzie się rozpuszczać, warto przygotować cienkie paski z materiału, które przydadzą się do zrywania pasty. Gdy ta całkowicie się rozpuści, należy upewnić się, czy nie jest zbyt gorąca, po czym nabrać jej niewielką ilość drewnianą lub plastikową szpatułką. Rozprowadzamy pastę na wybranej partii ciała, przy czym najlepiej smarować nią niewielkie powierzchnie skóry. Następnie przyklejamy pasek materiału, wygładzamy go palcami i zrywamy energicznym ruchem. Pozostałe resztki pasty także można zdjąć paskiem materiału po delikatnym dociśnięciu go do skóry.

Pasty cukrowe dostępne w sklepach zwykle znajdują się w specjalnym aplikatorze w formie rolki. Taki aplikator wraz z pojemniczkiem również ogrzewa się w kąpieli wodnej, a pasta jest łatwiejsza do rozprowadzenia: wystarczy przejechać rolką po wybranej partii skóry (w tym czasie pasta sama uwalnia się z pojemnika i nie ma potrzeby brudzenia rąk klejącą mazią).

Jak pielęgnować skórę po depilacji pastą cukrową?

Po depilacji pastą cukrową powstają podrażnienia. Aby szybko się ich pozbyć, należy przetrzeć skórę sokiem z cytryny, delikatnym tonikiem (bez alkoholu) lub wodą różaną. Depilowane miejsca można smarować łagodną oliwką po depilacji, która łagodzi ból i koi zaczerwienioną skórę, a przy okazji dodaje jej blasku. Nie należy zapominać o regularnym peelingu, ponieważ tylko systematyczne ścieranie naskórka pomoże zapobiec wrastaniu włosów po depilacji.

Zalety depilacji pastą cukrową

Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a jedynie okleja włoski. To zmniejsza ból, ponieważ naskórek nie jest podrażniany. Zimna pasta wyklucza ryzyko poparzenia i podrażnienia skóry między innymi dlatego, że resztki pasty zmywa się ciepłą wodą, bez konieczności pocierania skóry. Ponadto ta metoda depilacji nie wymaga stosowania chemicznych substancji potrzebnych do oczyszczenia skóry, na przykład z syntetycznego wosku do depilacji.

Podrażnienia po depilacji pastą cukrową są prawie żadne i najczęściej znikają jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu włosy odrastają słabe i jasne, a regularna depilacja umożliwia całkowite pozbycie się owłosienia w niektórych rejonach ciała. Pierwszy taki zabieg najlepiej przeprowadzić w salonie kosmetycznym, ponieważ dla początkujących depilacja pastą jest skomplikowana ze względu na konieczność obliczania proporcji i nakładania pasty na skórę w określony sposób.

Wady depilacji pastą cukrową

Mimo licznych zalet, depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną. Po pierwsze, jej przygotowanie jest problematyczne, ponieważ wymaga znajomości dobrego przepisu i odpowiedniego doboru proporcji. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich ilościach, kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci. Po drugie, o ile depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, twarzy i pach, o tyle depilowanie łydek lub przedramion może okazać się czasochłonne i bolesne. Kolejną wadą depilacji pastą cukrową jest ryzyko rozjaśnienia skóry. Wykorzystywany do jej przygotowania sok z cytryny potrafi rozjaśnić skórę, co jest szczególnie niepożądane w okresie letnim. Co gorsza, pastą cukrową można się poparzyć. Z tego powodu rozlewanie pasty bezpośrednio na skórę jest bardzo złym pomysłem; lepiej sprawdzić jej temperaturę poprzez nałożenie niewielkiej ilości na czystą skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *