Od niedawna bardzo modna jest pielęgnacja naturalnymi składnikami, a jednym z najlepszych, który okrzyknięto kosmetycznym fenomenem są algi morskie.Warto wspomnieć choćby o tym, że algi żyły na naszej planecie, jeszcze zanim pojawił się tu człowiek, to oznacza, że ich siła i umiejętność przetrwania są nieocenione. Algi umieją sobie poradzić w każdych warunkach. Ich właściwości kosmetyczne również są imponujące. Świetnie nawilżają i ujędrniają. Są idealne nawet dla osób, które mają problem z trądzikiem. Pasują do cery suchej, jak i przetłuszczającej się. Co takiego mają w sobie te niepozornie wyglądające wodorosty, że warto szukać ich w kosmetykach do twarzy, ciała, włosów?
Kosmetyczne algi morskie. Co to takiego?
Nazywane są też glonami lub wodorostami. Jedno lub wielokomórkowe organizmy, których nie zalicza się do roślin, choć bardzo je przypominają. Istnieje wiele rodzajów alg o różnych zabarwieniach, najpopularniejsze i wykorzystywane w celach kosmetycznych są: zielenice, krasnorosty, brunatnice i mikroalgi, oraz wykorzystywane jako suplementy i zaliczane do tzw. superfood spirulina i chlorella.
Hodowla alg kosmetycznych – skąd pozyskuje się algi?
Algi żyją i w wodzie słodkiej, i słonej – nieważne, czy jest ciepła czy zimna. Są również hodowane w sztucznych zbiornikach specjalnie na cele przemysłowe. W branży kosmetycznej furorę robią przede wszystkim wodorosty japońskie, hawajskie i bretońskie, czyli: chrząstnica kędzierzawa, ulwa sałatowa czy listownica palczasta (słynna laminaria). W nazewnictwie INCI algi często określa się po prostu jako algae extract. W kosmetykach pojawiają się one w dwóch postaciach: albo są sproszkowane, albo robi się z nich specjalne ekstrakty. Wcześniej zawsze są liofilizowane albo suszone, a następnie się je rozdrabnia na pyłek i dodaje do kosmetyków.
Algi morskie w kosmetyce – co zawierają?
W algach morskich kryją się przede wszystkim:
- bardzo duże ilości minerałów (wapnia, jodu, żelaza, cynku i potasu);
- ogrom węglowodanów i niezbędnych tłuszczów (NNKT);
- polisacharydy, wśród których znajduje się słynny kwas hialuronowy;
- kwas alginowy – cenny, nawilżający, pobudzający mikrokrążenie;
- solidna porcja witamin (A, C, E i z grupy B);
- dużo cennego białka, czyli budulca włosów i skóry.
Jakie właściwości kosmetyczne mają algi?
Co dają nam algi w kosmetykach? Można śmiało powiedzieć, że wszystko, co niezbędne i jeszcze dużo więcej. Są nieocenione, deklasują wszelkie inne substancje kosmetyczne. Ich właściwości są znane i cenione od wieków i wciąż odkrywa się ich nowe cenne właściwości. Oto najważniejsze właściwości kosmetyczne alg:
- Nawilżanie skóry – dzięki odbudowie ochronnego płaszcza hydrolipidowego i zatrzymywaniu w niej wilgoci.
- Upiększanie skóry – rozjaśniają skórę, przywracają jej blask i przyspieszają odbudowę naskórka.
- Detoksykacja – czyli oczyszczanie. Algi wiążą toksyny i usuwają je z organizmu.
- Działanie anti-age – algi zawierają bardzo dużo składników, które chronią przed wolnymi rodnikami i w ten prosty sposób opóźniają proces starzenia się. Dodatkowo zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, więc działają niczym lifting.
- Zapobieganie pajączkom – wzmacniają ścianki naczyń włosowatych i zapobiegają ich kruszeniu.
- Zmniejszanie cellulitu – algi doskonale radzą sobie z pomarańczową skórką, zmniejszają obrzęki.
Jakie problemy skórne zwalczysz za pomocą alg?
1. Algi zmniejszają zmarszczki
Wodorosty to bogate źródło odmładzającej witaminy E. Polisacharydy usprawniają mikrokrążenie – dotleniona i odżywiona skóra wygląda zdrowiej, jest bardziej elastyczna i bez przebarwień. Za ładny koloryt odpowiadają również beta-karoten i witamina C. Algi zawierają też cenną aosainę – składnik, który hamuje rozpad elastyny, czyli podstawowego budulca skóry. Mikroelementy i polifenole zwalczają wolne rodniki.
2. Algi na suchą i poszarzałą skórę
Wodorosty silnie odżywiają i regenerują skórę dzięki minerałom, proteinom, aminokwasom i witaminom. Zawierają też kwas hialuronowy który zmiękcza i doskonale nawilża, oraz sorbitol, który zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wilgoci.
3. Algi na podrażnioną skórę
Polifenole sprawnie ukoją zaczerwienienia i pieczenie oraz swędzenie naskórka, zaś witaminy z grupy B zmniejszają widoczność blizn i regenerują skórę.
4. Algi na zniszczone włosy
Wodorosty wspaniale regenerują włosy suche, zniszczone, pozbawione blasku, łamliwe o suchych końcach.
5. Algi na cellulit i obrzęki
Cenny jod, który zawierają algi, działa tuż pod skórą i pomaga pozbyć się niechcianej tkanki, a ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych. Z kolei alginiany i polisacharydy przyspieszają przemianę materii, więc poprawiają gęstość i strukturę skóry.
Dodaj komentarz