Mikro- i makroskładniki w kosmetykach – właściwości i zastosowanie

Czasami kosmetyki zawierają takie substancje, o których dotąd nie miałaś pojęcia. Mają dziwne i bardzo długie nazwy, a ich działanie wydaje ci się nieco tajemnicze. Nie musisz się niczym przejmować. Są to mikro- i makroelementy, składniki bardzo potrzebne naszej skórze i organizmowi. Sprawdź, jakie mają właściwości i gdzie odnajdują zastosowanie.

Mikro- i makroelementy są to substancje egzogenne. Oznacza to, że organizm nie może ich samodzielnie wyprodukować i dlatego pobiera je z otoczenia. Niestety, nie jest łatwo uzupełnić niedobór tych składników. Z tego powodu przyjmuje się suplementy diety, w których mikro- i makroelementy występują w towarzystwie innych związków. Kosmetolodzy przenikalność tych substancji przez skórę wciąż badają i ulepszają. Absorbcja uzależniona jest od stopnia czystości danego składnika i jego wielkości.

Wchłanialność substancji mineralnych pozyskiwanych z roślin lub wyprodukowanych chemicznie uzależniona jest od kliku czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość substancji, które przenikać będą w głąb skóry. Substancje te działają powierzchniowo lub wnikają do warstw skóry. Absorbcja powinna odbywać się w taki sposób, aby nie wywoływać podrażnień. Stąd w laboratoriach opracowuje się bezpieczne i szybkie metody dostarczania składników aktywnych w postaci wielowarstwowych miceli. Zaczynają one dopiero działać wtedy, gdy znajdują się w najgłębszych warstwach skóry.

Wybierając kosmetyk, który zawiera mikro- i makroelementy, powinnyśmy zwrócić na skład i stężenie substancji aktywnych. Przed zakupem dobrze jest zasięgnąć opinii kosmetologa lub dermatologa. Produkty pielęgnacyjne należy dobierać do potrzeb skóry. Często zdarza się tak, że krem, który w składzie ma pożądany przez nas składnik, podrażnia lub wywołuje alergie. Należy wtedy pomyśleć o zmianie kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych. Kosmetykami popularnymi są te z nanocząsteczkami złota, srebra, miedzi i platyny. Polecane są do każdego rodzaju skóry i na pewno poradzą sobie ze wszystkimi niedoskonałościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *