Masz trądzik? Sprawdź, jakie są jego najczęstsze przyczyny!

Trądzik to jedna z tych przypadłości, która dotyka statystycznie 9 na 10 osób. Oczywiście u wielu osób jest to problem, który pojawia się na chwilę i znika dość szybko. Czasem dotyczy tylko okresu młodzieńczego lub ciąży, gdy w organizmie szaleje burza hormonów. Ale przyczyn trądziku jest o wiele, wiele więcej. Poznaj te najczęstsze, przed którymi możesz się uchronić.

Zanim zagłębimy się w szczegóły i poznamy większość przyczyny trądziku, krótkie wprowadzenie. Czym właściwie ten trądzik jest? Czy jest się czym martwić? Czy może to problem wyłącznie estetyczny?

Trądzik – najważniejsze informacji

Przede wszystkim trądzik jest zaklasyfikowany jako choroba. Nie chodzi więc wyłącznie o to, że wypryski nie wyglądają zbyt ładnie, bo trądzik to choroba skóry, która bierze się ze stanów zapalnych. Powszechnie uważa się, że dotyka wyłącznie nastolatków i jest czymś całkowicie normalnym. To błędne przekonanie, bo coraz częściej trądzik staje się też problemem dorosłych, a w niektórych źródłach znajdziemy informację o tym, że jest zaliczany nawet do chorób cywilizacyjnych. Trądziku nie trzeba się bać, ale nie należy go też bagatelizować. To przypadłość, która wymaga leczenia – nie wysuszania kosmetykami z alkoholem, ale leczenia np. preparatami przypisanymi przez dermatologa.

Jakie mogą być przyczyny trądziku?

Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny trądziku, to mogą one być naprawdę różne. Każdy przypadek jest nieco inny i nie należy generalizować, bo przyczyna może być jedna, a może też skumulować się ich kilka.

1. Niekorzystne zmiany hormonalne

To prawda, że jedną z najczęstszych przyczyny trądziku są zmiany hormonalne i to je wymienia się zawsze na szczycie takich list. Za wzmożoną produkcję sebum przed gruczoły łojowe odpowiada m.in. dihydroksytestosteron, którego nadmiar może prowadzić do trądziku. Zmiany hormonalne najczęściej wywołują trądzik młodzieńczy, ale może pojawiać się on również u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy. Kobiety bardzo często zauważają też u siebie pojedyncze zmiany trądzikowe w niektórych fazach cyklu menstruacyjnego, gdy zmienia się poziom różnych hormonów.

2. Niedokładne oczyszczanie skóry

Miejsce na podium listy najczęstszych przyczyn trądziku zajmuje też niedokładne oczyszczanie cery. To bardzo częsty błąd, który prowadzi do tego, że skóra zaczyna się przetłuszczać, jest podrażniona i pojawia się na niej trądzik. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby przykładać się do oczyszczania twarzy przed snem, robić bardzo dokładny demakijaż i oczyszczać twarz każdego dnia.

3. Zła dieta i spożywanie niektórych produktów

Wśród przyczyn trądziku jest też całe grono produktów spożywczych, które zjadamy, narażając się nieświadomie na niekorzystne zmiany skórne. Nieodpowiednia dieta to przede wszystkim dieta opierająca się produktach mocno przetworzonych, fast foodach, gotowych posiłkach pełnych niezdrowej chemii. Ale nie tylko! Trądzik może powodować też zbyt dużo nabiału w diecie, a także spożywanie bardzo tłustych potraw. Duża ilość ostrych przypraw i dużo cukru (nie tylko pod postacią słodyczy) również sprzyjają trądzikowi.

4. Produkty o działaniu komedogennym

Zwracać powinnyśmy też uwagę na to, co nakładamy na swoją skórę. Bardzo częstą przyczyną trądziku są bowiem kosmetyki. Albo dobieramy je niewłaściwie do typu naszej skóry, powodując jej podrażnienie. Albo stosujemy produkty zawierające składniki komedogenne np. niektóre olejki roślinne, oleje mineralne, parafinę, większość silikonów, parabenów itp. Czytając składy produktów, możemy uchronić się przed zmianami trądzikowymi.

5. Chroniczny stres i zmęczenie

Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny trądziku, nie można pominąć też stresu i zmęczenia. To one przyczyniają się do tego, że zaburzona zostaje równowaga w naszej skórze, gruczoły łojowe szaleją, skóra raz się przetłuszcza, raz znowu wysusza i pojawiają się niedoskonałości.

6. Niekontrolowane dotykanie twarzy

W ciągu dnia często dotykasz twarzy, np. drapiąc się lub podpierając na ręce? To również może być przyczyna trądziku. Na naszych rękach znajdują się miliony bakterii, które nieświadomie zbieramy, dotykając różnych przedmiotów w przestrzeni publicznej (klamek, poręczy itp.). Kiedy dotykamy twarzy, przenosimy bakterie na skórę, a one wywołują stan zapalny i przyczyniają się do zwiększonej produkcji sebum. Stąd już tylko jeden krok do trądziku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *