Krem pod oczy to kosmetyk, który prędzej czy później pojawi się na półce u każdej kobiety. Lepiej, gdy pielęgnację delikatnej w tym rejonie skóry zaczniemy wcześniej, czyli już około 25 roku życia. Dzięki temu skóra ma szansę przetrwać w stanie doskonałym aż do wieku dojrzałego. Pielęgnując skórę pod oczami, opóźniasz pojawienie się zmarszczek. W pewnym wieku krem pod oczy to konieczność, szczególnie uważnie dobieramy go po przekroczeniu 40. roku życia, ponieważ mniej więcej wtedy skóra traci swoją jędrność i elastyczność, pojawiają się zmarszczki mimiczne i tzw. kurze łapki, cienie, obrzęki. Jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry okolic oczu? Co powinien zawierać dobry krem pod oczy?
Czego oczekujemy od kremu pod oczy?
Delikatnego, ale skutecznego i bardzo efektywnego działania Skóra wokół oczu jest bardzo cienka. Szybko pojawiają się na niej zmarszczki i niestety łatwo tu podrażnienia. Krem pod oczy powinien chronić skórę nie tylko przed starzeniem, również podrażnieniami i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Ciężkie kremy mogą przeciążać skórę, dlatego powinien on mieć lekką konsystencję i szybko się wchłaniać, tak, by po nałożeniu korektora czy podkładu nie wałkował się na skórze.
Co powinien zawierać krem pod oczy?
Dobry krem pod oczy powinien zawierać przede wszystkim dużo skoncentrowanych składników aktywnych, które podczas regularnego stosowania będą przeciwdziałać zmarszczkom, przesuszeniu, sińcom, a ponadto ujędrnią i zabezpieczą wrażliwą skórę przed promieniami UV. W dobrym kremie pod oczy znajdziesz:
- przeciwutleniacze – chronią przed działaniem wolnych rodników, przyczyniających się do starzenia się skóry. Należą do nich witaminy przede wszystkim witaminy C i E;
- filtry przeciwsłoneczne – niestety nie wszystkie kremy pod oczy zawierają filtry przeciwsłoneczne, tymczasem ochrona przed słońcem to jeden z ważniejszych aspektów pielęgnacji. Filtr o faktorze SPF 15 lub 20 z powodzeniem wystarczy, jeśli mieszkasz w mieście, w górach, czy nad morzem, stosuj wyższe filtry, typu SPF 30 i 50;
- substancje nawilżające – to podstawa pielęgnacji skóry – nawilżanie jest istotne niezależnie od wieku, dlatego zarówno w delikatnych kremach pod oczy, jak i tych bogatych, o dużym stężeniu składników aktywnych musisz szukać silnie nawilżających składników. Najlepiej, jeśli są one wymienione na początku INCI – masz wówczas pewność, że krem ma silnie nawilżające działanie. Do składników o działaniu nawilżającym należą: kwas hialuronowy, pantenol, alantoina i witamina F;
- kofeina – nieodzowny składnik kremów pod oczy: likwiduje cienie i opuchliznę powiek, przywraca młodzieńcze spojrzenie i “zmazuje” zmęczenie z twarzy. Kofeina to doskonały środek działający przeciw obrzękom;
- koenzym Q10 – wygładza i napina skórę, poprawiając jej wygląd. Silnie odmładza i wspiera regenerację skóry, zapobiegając rozpadowi kolagenu i elastyny. Ponadto koenzym wspiera syntezę kolagenu i bardzo skutecznie zapobiega starzeniu.
Czego nie może być w kremie pod oczy
- Kwasów owocowych – w tym przede wszystkim glikolowego czy salicylowego. Są one doskonałe w pielęgnacji twarzy: wygładzają, i usuwają martwe komórki naskórka, jednak skórę wokół oczu mogą silnie podrażnić. W podobny sposób mogą się zachowywać zbyt wysokie stężenia retinolu.
- Nadmiaru składników w produkcie (zbyt długa lista INCI). Jeśli chodzi o krem pod oczy, wyznawaj zasadę, że im krótszy skład (mniej substancji), tym niższe ryzyko alergii. Lepiej, aby krem pod oczy miał kilka, nie kilkanaście składników.
- Silnych konserwantów – w tym gównie parabenów, zwłaszcza gdy masz wrażliwą skórę.
Szybka pomoc na poprawę skóry pod oczami
Przed tzw. wielkim wyjściem warto zastosować specjalne żelowe płatki pod oczy, np. nasączone kolagenem lub kwasem hialuronowym. Nakłada się je na skórę pod oczami na ok. 30 minut. Przez ten czas składniki aktywne lekko wypełniają zmarszczki i rozjaśniają cienie pod oczami. Potem płatki zdejmujemy, a nadmiar kosmetyku delikatnie wklepujemy w skórę. Takie płatki działają podobnie jak tzw. maseczka bankietowa na twarz. Nie przynoszą trwałych efektów, ale na kilka godzin znacznie poprawiają wygląd skóry.
Gładka skóra bez obrzęku powiek
Jeśli rankiem cierpisz na opuchniętą skórę wokół oczu, wiedz, że jest na to świetny sposób. Zaparz dwie torebki ziela świetlika. Gdy torebeczki z zielem naciągną – wyjmij je i ostudź torebeczki. Najlepiej, jeśli włożysz je do lodówki na kilkanaście minut. Gdy będą zimne, połóż kompresy na oczy na ok. 5 minut. Zawarte w świetliku składniki genialnie zmniejszają opuchliznę i objawy zmęczenia.
Dodaj komentarz