Jak pozbyć się rozstępów z ud, pośladków, brzucha i piersi – domowe sposoby

Gdy skóra się rozstępuje, wcale nie jesteśmy w siódmym niebie. Rozstęp skórny jako nieliczny nie kojarzy się pozytywnie i nie ma miłych konotacji. Choć nie jest chorobą i nie bywa groźny dla zdrowia – jest jedną z najbardziej znienawidzonych dolegliwości kobiecych (i nie tylko). Rozstępy na skórze to po prostu nieładne, bliznowate pręgi, przez które możemy pożegnać się z gładką i elastyczną skórą o jednolitym kolorycie. Nielubiane skazy na ciele można jednak zminimalizować, a bywa, że całkowicie usunąć. Jak pozbyć się zatem rozstępów z ud, pośladków, brzucha czy piersi? Spieszymy z poradami.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to pękające włókna skóry, które powstają, gdy nasze ciało nie nadąża z produkcją kolagenu (najczęściej na skutek zwiększającej się masy ciała). Co prawda skóra to bardzo rozciągliwa tkanka i jest w stanie wiele wytrzymać, jednak z czasem i w ekstremalnych przypadkach również i ona nie nadąża za postępującymi nienaturalnie szybko zmianami w naszym ciele. Wówczas pęka, a na jej powierzchni tworzą się cienkie, poprzeczne blizny, które przypominają różowe lub ( z czasem) cieliste szramy.

Jak i dlaczego powstają rozstępy?

Przyczyn powstawania rozstępów jest wiele, dlatego tak duży procent populacji nieustannie się z nimi boryka. Do najpowszechniejszych czynników powodujących owe blizny na skórze należą:

  • gwałtowny przyrost wagi i zwiększenie masy ciała,
  • gwałtowny spadek wagi i masy ciała,
  • ciąża,
  • intensywne ćwiczenia na siłowni,
  • tabletki antykoncepcyjne i leki hormonalne,
  • dojrzewanie i nagły, szybki wzrost.
Jak się pozbyć rozstępów – domowe sposoby
Sposób na zwalczenie rozstępów – uelastycznienie skóry i peeling

Kluczem do gładkiej skóry bez rozstępów, jest jej elastyczność, dlatego gdy Twoje rozstępy są niewielki, możesz wypróbować domowe sposoby na ich zwalczanie. Działają skutecznie i przy odrobinie systematyczności z pewnością zauważysz, jak maleją i znikają.

Aby pozbyć się rozstępów, przede wszystkim powinnaś zadbać o uelastycznienie skóry – idealnie nadaje się do tego domowy specyfik, którym możesz nacierać i lekko masować skórę każdego wieczoru. Domowy kosmetyk na rozstępy to po prostu oliwa z oliwek zmieszana z miąższem aloesowym.

Przed masażem warto też wykonać specjalny peeling do ciała zwalczający rozstępy. Zmieszaj odrobinę cukru z mlekiem i oliwą i masuj nim ciało, dopóki kryształki cukru się nie rozpuszczą.

Sposób na pozbycie się rozstępów – witaminowa maska na ciało

Rozstępy często odznaczają się na skórze, dlatego aby je zminimalizować, warto stosować rozjaśniające maksi na skórę. Jedną z doskonalszych jest domowa maseczka witaminowa na rozstępy, którą łatwością wykonasz, ponieważ ma krótki skład i ogólnie dostępne składniki. Wystarczy, jeśli zmieszasz ze sobą oliwę z oliwek, kapsułkę płynnej witaminy E (jeśli kupujesz witaminę w kropelkach – zaaplikuj 4-6 kropli), oraz sok z cytryny (wystarczą dwie łyżeczki). Tak przygotowaną maskę nałóż na skórę w miejscach, w których pojawiły się rozstępy. Trzymaj ją od 15 do 30 minut, po czym zmyj ciepłą wodą i zastosuj krem na rozstępy. Aby doczekać się efektów, wykonuj ją regularnie dwa razy w tygodniu.

Sposób na pozbycie się rozstępów – specjalistyczne kremy

Kremy na rozstępy to dosyć istotny element pielęgnacji – wcieramy je w skórę codziennie, dzięki czemu dzień po dniu na nieestetyczne blizny działają składniki aktywne, które niwelują rozstępy i jednocześnie zapobiegają powstawaniu nowych. Jeśli chcesz nabyć specjalistyczny krem na rozstępy w drogerii – szukaj takich, które mają w swoim składzie naturalne wyciągi roślinne, np. wyciąg z kasztanowca, bluszczu, skrzypu. Wzmacniają one naczynia krwionośne i doskonale nawilżają skórę.

Sposób na pozbycie się rozstępów – szczotkowanie ciała

Szczotkowanie ciała to jedna z najdoskonalszych metod na pozbycie się rozstępów, wygładzenie i ujędrnienie skóry. Do masażu należy wybierać specjalne, duże szczotki z naturalnego włosia. Często są one wyposażone w specjalny uchwyt ułatwiający trzymanie szczotki.

Szczotkowanie skóry jest bardzo komfortowym zabiegiem, ponieważ nie zajmuje wiele czasu – wystarczy 5-10 minut każdego dnia, aby uelastycznić ciało i zapewnić odpowiednie krążenie podskórne. Szczotkowanie ciała pomaga w krótkim czasie zmniejszyć rozstępy skórne, a ponadto doskonale odpręża i detoksykuje komórki. Ważne jest to, aby masaż zaczynać od dolnych partii ciała i kierować się ku górze, w stronę serca. Po takim masażu skóra łatwiej i głębiej wchłania składniki odżywcze z kremów na rozstępy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *