Jak poprawnie myć włosy? Pomoże spieniacz do szamponu!

Mycie włosów to z pozoru błaha czynność. Ma jednak ogromne znaczenie – od tego, czy włosy umyjemy poprawnie, zależy ich kondycja. Sprawdź, jak myć włosy i czy gadżety takie jak spieniacz do szamponu mogą pomóc!

W codziennej pielęgnacji włosów jednym z najważniejszym zadań jest ich oczyszczanie. Do mycia używamy najczęściej szamponu (choć można myć włosy np. sodą oczyszczoną) i niestety robimy to bez większej staranności. To błąd, który może kosztować nas dużo.

Dlaczego warto myć włosy poprawnie?

Mycie włosów to rutynowe zadanie, do którego nie przywiązujemy większej uwagi. Niesłusznie, ponieważ niedokładnie oczyszczone włosy i skóra głowy są dużo bardziej narażone na problemy takie jak:

  • swędząca i podrażniona skóra głowy,
  • szybsze przetłuszczanie się włosów,
  • uciążliwy łupież kosmetyczny,
  • osłabienie i nadmierna utrata włosów.

Żeby uniknąć tych problemów z włosami, warto myć włosy w odpowiedni sposób. Tak naprawdę wystarczy zapamiętać tylko kilka zasad i wprowadzić je do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Efekty (jak poprawa kondycji włosów) pojawią się same!

Mycie włosów – instrukcja krok po kroku

Czy na pewno wiesz, jak poprawnie myć włosy? Sprawdź, czy robisz to dobrze. A jeśli nie, wprowadź zmiany przy najbliższej okazji.

1. Rozczesywanie włosów

Przed myciem włosów trzeba je rozczesać. Nie ma odstępstw od tej reguły i nawet osoby o mocno kręconych włosach mogą przed ich umyciem sięgnąć po szczotkę. Rozczesywanie to pierwszy etap ich mycia, ponieważ większe zanieczyszczenia możemy po prostu wyczesać z włosów.

2. Wybór szamponu do włosów

Jaki szampon do włosów jest najlepszy? Dopasowany do typu włosów, czyli wzbogacony o odpowiednio dobrane składniki. Jeśli mamy cienkie i wrażliwe włosy, nie powinniśmy sięgać po szampony z SLS i SLES. Z kolei dla włosów zniszczonych odpowiedni będzie szampon z dodatkiem protein.

3. Odpowiednia porcja szamponu

Czas nabrać szampon! Porcja nie powinna być większa niż orzech włoski, chyba że mamy naprawdę długie włosy – na krótkie i średnie wystarczy niewielka ilość.

4. Przygotowanie szamponu

Prawidłowy sposób mycia włosów wymaga, aby szampon rozwodnić przed użyciem. Można to zrobić w dłoni, kubeczku (tzw. kubeczkowa metoda mycia włosów) lub w specjalnym spieniaczu do szamponu (patrz niżej) – szampon musi być spieniony jeszcze zanim trafi na włosy.

5. Mycie włosów

Po takim przygotowaniu można zacząć mycie włosów. Spieniony szampon nakładamy u nasady włosów i masujemy przez kilka minut okrężnymi ruchami. Skupiamy się tylko na skórze głowy – włosy umyją się szamponem, który po nich spłynie, więc nie trzeba ich trzeć i nadwyrężać.

6. Spłukiwanie włosów

Na koniec włosy trzeba spłukać – można do tego użyć tylko letniej wody (nigdy gorącej!), a można użyć kwaśnej płukanki, która domknie łuski włosów i wygładzi je. Szampon musi być spłukany dokładnie!

Po co rozcieńczać i spieniać szampon?

Znając już prawidłową metodę mycia włosów, wiemy, jak ważne jest rozcieńczanie szamponu. Nałożenie na włosy lekkiej, wodnistej pianki zamiast gęstego szamponu jest dobrym rozwiązaniem, bo:

  • spieniony szampon jest łagodniejszy dla skóry głowy;
  • używamy mniej kosmetyku na jedno mycie;
  • pianę łatwiej wypłukać z włosów;
  • włosy mniej się plączą (nie spieniamy szamponu na głowie).

Spieniacz do szamponu, czyli coś dla gadżeciarzy

Czym właściwie jest spieniacz do szamponu? To gadżet, dzięki któremu w łatwy sposób rozwodnisz szampon z wodą, a do tego spienisz go kilkoma ruchami. Jak to działa?

Spieniacz do szamponu przypomina niewielki słoiczek, ale z reguły wykonany jest z lekkiego i bezpiecznego plastiku. Wystarczy wlać do niego porcję szamponu i kilka łyżek wody, a następnie zrobić pianę. Służy do tego sitko umieszczone w pojemniczku z wygodnym uchwytem, za który łatwo może pociągnąć, spieniając szampon ruchami góra-dół.

To niedrogi gadżet, który kupimy w drogerii lub zamówimy przez internet (np. na doskonale znanym chińskim portalu aukcyjnym).

Czy spieniacz do szamponu jest niezbędny?

Oczywiście, że nie! Dla minimalistów będzie to tylko zagracający miejsce w łazience gadżet. Jeśli wiesz, że spieniacz do szamponu może leżeć nieużywany i łapać kurz, bo np. zawsze myjesz włosy w pośpiechu, nie kupuj go. Szampon możesz rozwodnić równie dobrze w dłoniach, słoiczku, kubku lub pojemniczku np. po jogurcie (w duchu zero waste).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *