Włosy wysokoporowate są trudne w pielęgnacji. Puszą się, elektryzują, są matowe i pozbawione blasku. Rozjaśnianie, farbowanie i inne zabiegi chemiczne jeszcze bardziej pogłębiają problem. Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Jakie metody stosować, aby poprawić ich kondycję?
Włosy wysokoporowate wymagają dogłębnej regeneracji. Aby były gładkie, błyszczące i dobrze się układały przede wszystkim musisz postawić na olejowanie i dobrze dobraną pielęgnację.
Włosy wysokoporowate, czyli jakie?
W tym typie włosów łuski są mocno odchylone, przez co powierzchnia włosa jest postrzępiona i wysuszona. To kosmyki zniszczone zabiegami chemicznymi, stylizację z użyciem wysokiej temperatury, a także kręcone i falowane pasma.
Charakterystyka włosów wysokoporowatych w skrócie:
- chłoną wodę,
- puszą się i elektryzują,
- są słabe, rozdwajają się na końcach,
- suche, szorstkie w dotyku,
- plączą się,
- są trudne w stylizacji.
Włosy wysokoporowate są wrażliwe na wszelkie urządzenia do stylizacji. Jeżeli chcesz reanimować ekstremalnie zniszczone pasma, musisz zrezygnować z lokówki, suszarki czy prostownicy. Musisz wysuszyć włosy? Rób to wyłącznie chłodnym powietrzem z funkcją jonizacji.
Dlaczego moje włosy są wysokoporowate?
Kręcone włosy są z natury wysoko- lub średnioporowate. Po prostu taką mają strukturę. Włosy się kręcą, więc sebum nie otula ich na całej długości. Cierpią przez brak bariery ochronnej.
Zabiegi fryzjerskie również mogą doprowadzić do wysokiej porowatości. Trwała ondulacja, farbowanie czy rozjaśnianie uszkadzają mostki dwusiarczkowe. Domowe eksperymentowanie z farbami również może przynieść opłakane skutki.
Najistotniejsza jest odpowiednio dobrana pielęgnacja. Źle dobrane produkty, zbyt ciasne związywanie włosów gumką, spanie z mokrymi włosami czy brak termoochrony na pewno pogorszy ich kondycję.
Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Przede wszystkim zmień nawyki pielęgnacyjne. Byle jaka odżywka czy losowy szampon nie wystarczą. Włosy o wysokiej porowatości szybko chłoną wszelkie substancje, ale też szybko się ich pozbywają, tracąc cenne nawilżenie i odżywienie.
Zacznij od ograniczenia szkodliwych zabiegów chemicznych, a także prostowania, suszenia i kręcenia. Wprowadź naturalne, delikatne kosmetyki dostosowane do potrzeb Twojej skóry głowy i włosów, pamiętając o zachowaniu równowagi PEH.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych
Zrezygnuj z kosmetyków, które zawierają silne detergenty. Aby odbudować pasma, potrzebujesz łagodnych preparatów. Unikaj mydeł, silikonów i wysuszających alkoholi. To składniki, które drażnią włosy i skórę głowy. Ważne, aby na dobre zniknęły z Twojej półki.
Farbowanie i rozjaśnianie? Powinnaś o tym zapomnieć. Jeżeli jednak bardzo chcesz zmienić odcień włosów, postaw na hennę.
Skuteczną metodą pielęgnacyjną włosów wysokoporowatych jest OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Najpierw użyj odżywki proteinowej lub humektantowej, następnie umyj pasma delikatnym szamponem, po czym zastosuj odżywkę emolientową. Produkty dobierz do włosów wysokoporowatych.
Proteinowe produkty przydadzą się w pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości. Wygładzające składniki to między innymi:
- hydrolizowane kolagen i elastyna,
- hydrolizowany jedwab,
- serycyna,
- białko mleka, owsa, ryżu,
- białko soi, pszenicy.
Dodaj komentarz