Jak leczyć trądzik kosmetyczny? Objawy i przyczyny

Trądzik kosmetyczny to częsta odmiana tej choroby, która dotyka osób po trzydziestym roku życia. Powodują ją niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. Zanim odpowiemy na pytanie, jak leczyć trądzik kosmetyczny, omówimy jego objawy i przyczyny.

Trądzik kosmetyczny ‒ objawy

Trądzik kosmetyczny przypomina trądzik pospolity, ponieważ tak jak on objawia się zaskórnikami, podskórnymi guzkami, ropnymi wypryskami i grudkami. Zdarza się, że towarzyszy trądzikowi hormonalnemu, dlatego trudno postawić właściwą diagnozę.

Trądzik kosmetyczny ‒ przyczyny

Zmiany trądzikowe na skórze powstają, kiedy komórki przewodów łojowych, którymi sebum wydostaje się na powierzchnię skóry, nadmiernie rogowacieją. W konsekwencji łój nie znajduje ujścia, a na skórze tworzą się zaskórniki. Gdy namnażające się w łoju bakterie wywołają stan zapalny, dochodzi do ropnego wyprysku.

Trądzik kosmetyczny, w przeciwieństwie do innych postaci tej choroby, nie jest spowodowany stanem zapalnym ani hormonami. Jego przyczyną są nieprawidłowo dobrane kosmetyki, które gromadzą się w ujściach gruczołów łojowych i blokują je.

Trądzik kosmetyczny może zostać wywołany przez każdy kosmetyk, który długo pozostaje na skórze, a przez to blokuje jej pory. Ten warunek spełniają kremy na dzień i na noc, kosmetyki przeciwsłoneczne i kolorowe oraz produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów (olejki, maski, odżywki, pianki i lakiery). Te ostatnie powodują wysyp zmian trądzikowych na granicy skóry i linii włosów.

Ryzyko wystąpienia trądziku kosmetycznego wzrasta, kiedy kosmetyki stosowane na co dzień zawierają składniki komedogenne, czyli blokujące pory i powodujące zaskórniki. Niestety, lista takich substancji jest bardzo długa, a do najczęściej wykorzystywanych zalicza się parafinę i jej pochodne, talk, lanolinę, silikony, barwniki, substancje zapachowe, algi oraz niektóre oleje roślinne, na przykład z awokado lub z bawełny.

Jak leczyć trądzik kosmetyczny?

Aby podjąć leczenie, należy ustalić, który kosmetyk wywołał chorobę, i jak najszybciej go odstawić. To nie jest łatwe, ponieważ większość kobiet na co dzień stosuje kilka lub nawet kilkanaście preparatów. Jeżeli zmiany trądzikowe upodobały sobie czoło, brodę lub policzki, winy należy upatrywać w kremie na dzień lub na noc albo w kosmetykach do makijażu. Z kolei jeżeli trądzik występuje w okolicach oczu, prawdopodobnie wywołuje go krem lub korektor pod oczy, a jeżeli wokół warg ‒ balsam, błyszczyk lub szminka do ust.

Po odstawieniu szkodliwych kosmetyków zmiany powinny ustąpić same, zazwyczaj w przeciągu dwóch tygodni. Zaskórników i krostek nie wolno wyciskać. Aby przyspieszyć poprawę wyglądu skóry, dwa razy w tygodniu warto stosować peeling enzymatyczny, który jej nie podrażni i nie rozprzestrzeni bakterii z sebum. Do codziennej pielęgnacji sprawdzą się kremy i toniki na bazie kwasów AHA (lekko złuszczą skórę) lub kosmetyki naturalne o właściwościach przeciwbakteryjnych (na przykład z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego lub oczaru wirginijskiego). Miejscowo na ropne, zaognione zmiany można stosować preparaty wysuszające i antybakteryjne, takie jak maść cynkowa. Jeżeli mimo tych zabiegów trądzik nie ustępuje, a zmiany utrzymują się powyżej sześciu tygodni, należy udać się do dermatologa.

Skłonność do zmian trądzikowych wywołanych przez kosmetyki można ograniczyć poprzez stosowanie kosmetyków niekomedogennych. Najlepsze będą te na bazie wody oraz wolne od oleju, wazeliny i innych tłuszczów. Krem na noc powinien zawierać pochodne witaminy A, czyli mieć działanie lekko złuszczające, a ciężki, kryjący podkład warto zastąpić lekkim fluidem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *