Jak działają kwasy hydroksylowe? Kwasy AHA, BHA i PHA

Kwasy hydroksylowe to eksfolianty, czyli substancje złuszczające naskórek. Ich działanie pielęgnacyjne jest bardzo wszechstronne. Jak działają kwasy hydroksylowe i na jakie grupy się dzielą? Jak stosować kwasy AHA, BHA i PHA?

Jak działają kwasy hydroksylowe? Grupy

Kwasy hydroksylowe dzielą się na trzy grupy: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) i poli-hydroksykwasy (PHA). Są pozyskiwane głównie z naturalnych źródeł, takich jak rośliny, owoce i mleko. Kwasy AHA mają najsilniejsze działanie, dlatego ich stosowanie wiąże się z największym ryzykiem podrażnień, a jednocześnie z najlepszymi efektami odmładzającymi i oczyszczającymi. Najłagodniejsze są kwasy PHA, dlatego sprawdzają się w przypadku osób początkujących, które chciałyby jedynie odświeżyć i nawilżyć cerę. Z kolei na trądzik najlepsze będą preparaty zawierające kwasy AHA i BHA.

Kwasy AHA

Zabiegi kwasami AHA i preparaty na ich bazie są polecane głównie osobom ze skórą dojrzałą lub trądzikową. Regularnie stosowane nawilżają, poprawiają elastyczność skóry, rozjaśniają przebarwienia oraz niwelują zmarszczki i inne oznaki fotostarzenia skóry. Wyższe stężenia tych kwasów wspomagają walkę z uciążliwym trądzikiem, ale ze względu na ryzyko podrażnień nie każdy może z nich korzystać. Mianowicie przeciwwskazaniem do ich stosowania są problemy naczyniowe i bardzo wrażliwa skóra. Kwasy AHA najczęściej stosowane w kosmetyce to:

  • kwas mlekowy ‒ naturalnie występuje w maślance, jogurtach, kwaśnym mleku i w kiszonych warzywach. Działa złuszczająco i antybakteryjnie, nawilża skórę oraz wzmacnia strukturę kolagenu;
  • kwas glikolowy – jest pozyskiwany z trzciny cukrowej i owoców takich jak winogrona, jabłka lub agrest. Stymuluje odnowę komórkową, rozjaśnia przebarwienia i przyspiesza syntezę kolagenu;
  • kwas jabłkowy – występuje w wielu owocach, głównie w jabłkach. W niskich stężeniach działa na skórę nawilżająco i rozjaśniająco, a w wyższych ‒ zmiękcza zrogowaciały naskórek i peelinguje skórę;
  • kwas cytrynowy – znajduje się między innymi w cytrusach, ananasach i kiwi. Ma silne działanie rozjaśniające i wyrównuje koloryt skóry;
  • kwas migdałowy – jest pozyskiwany z migdałów i owoców, takich jak wiśnie, brzoskwinie i morele. Wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne, złuszcza naskórek, hamuje łojotok, a także stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, a tym samym ujędrnia i nawilża skórę.
Kwasy BHA

Jedynym kwasem BHA stosowanym w pielęgnacji jest kwas salicylowy. Może być pozyskiwany z krzewów róż i malin, z liści brzozy lub z kwiatów rumianku. Dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach, ma zdolność przenikania przez sebum i działania na głębokie warstwy skóry. Wykazuje silne właściwości złuszczające, przeciwtrądzikowe i antybakteryjne. Odblokowuje pory, oczyszcza mieszki włosowe i likwiduje zaskórniki. Kwas salicylowy jest zdecydowanie łagodniejszy niż kwasy AHA i wywołuje mniej skutków ubocznych.

Kwasy PHA

Kwasy PHA, czyli glukonolakton, glukoheptanolakton i kwas laktobionowy, to kwasy nowej generacji, które pod względem właściwości przypominają kwasy AHA, ale działają o wiele łagodniej, dzięki czemu nie podrażniają i nie wysuszają skóry oraz nie powodują jej zaczerwienienia i pieczenia. Stosowanie kwasów PHA owocuje odświeżeniem i oczyszczeniem cery oraz jej nawilżeniem i ujędrnieniem. Są szczególnie polecane osobom, które ze względu na problemy naczyniowe lub bardzo wrażliwą skórę nie mogą stosować silniejszych kwasów AHA i BHA.

Jak stosować kwasy AHA, BHA i PHA?

Podstawową zasadą pielęgnacji kwasami jest ostrożność. Niektóre z nich mogą mieć bardzo silne działanie, a tym samym wywoływać podrażnienie, pieczenie lub wysuszenia skóry. Aby rozpocząć pielęgnację kwasami w domu, warto zaopatrzyć się w gotowe kosmetyki, takie jak kremy, maseczki i peelingi, w których producent zastosował bezpieczne stężenie kwasu.

Równie dobrze można kupić kwasy w sklepach z półproduktami kosmetycznymi i na ich bazie przygotować delikatny tonik złuszczający, a z czasem zwiększać stężenie kwasów zgodnie z instrukcjami.

Kwasy AHA, BHA i PHA a ochrona przeciwsłoneczna

W pielęgnacji kwasami duże znaczenie ma pora roku. Ze względu na swoje właściwości fotouczulające nie powinny być stosowane latem, kiedy skóra jest najbardziej narażona na działanie słońca. Podczas procesu złuszczania odsłania się nowy naskórek, który jest bardzo delikatny i podatny na poparzenia słoneczne, a w konsekwencji na przebarwienia. Mimo wszystko, niezależnie od pory roku, pielęgnację kwasami należy uzupełnić o preparaty z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *