Podrażnienia, uszkodzenia naskórka, wysypka, uczucie ściągnięcia skóry. Jeżeli i ty odczuwasz takie objawy, to prawdopodobnie masz cerę wrażliwą. Tylko najlepsze kosmetyki i sprawdzone urodowe triki są w stanie ją wypielęgnować. Poznaj je wszystkie.
Skóra wrażliwa – przyczyny
Skóra wrażliwa występuje przeważnie na twarzy. Czynnikami, które powodują podrażnienia i pogłębiają uwrażliwienie skóry, są:
- uszkodzona bariera hydrolipidowa;
- czynniki środowiskowe (promieniowanie słoneczne, mróz, zmiana temperatury, zanieczyszczenie środowiska);
- używki, dym papierosowy;
- wolne rodniki;
- silne emocje;
- klimatyzacja, suche lub wilgotne powietrze;
- powikłania po zabiegach kosmetycznych;
- nieprawidłowa pielęgnacja.
Skóra wrażliwa – charakterystyka
Jaka jest skóra wrażliwa? Do głównych jej cech należą:
- świąd, pieczenie, uczucie ściągnięcia, mrowienie, ból;
- przesuszenie, zaczerwienienie, złuszczanie;
- objawy skóry atopowej, trądzikowej, naczyniowej lub suchej.
Pamiętaj też, że uwrażliwieniem lub alergią może zareagować skóra mieszana, tłusta lub normalna. Stanie się tak wtedy, gdy zastosujesz niepoprawnie dobrane kosmetyki. Mając na uwadze charakterystykę skóry wrażliwej, wiedz, że jest ona bardzo trudna w pielęgnacji, a popełnienie choćby najmniejszego błędu może skutkować poważnymi zmianami skórnymi.
Jak dbać o skórę wrażliwą?
Po pierwsze trzeba unikać czynników pogłębiających chorobę. Uważaj więc na czynniki chemiczne (kwas salicylowy, mocznik, substancje zapachowe) i na czynniki fizyczne (różnice w temperaturach, mróz, wiatr, słońce). Po drugie przed zastosowaniem nowych kosmetyków zrób próbę uczuleniową, stosuj kremy z filtrem UV, a jeśli pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach, to używaj natłuszczających i nawilżających produktów. Po trzecie korzystaj tylko z preparatów do skóry wrażliwej.
Kosmetyki do skóry wrażliwej
Jeżeli masz skórę wrażliwą, to powinnaś używać kosmetyków hipoalergicznych. Dobrze sprawdzą się produkty z naturalnymi olejami roślinnymi, kwasami tłuszczowymi, ceramidami, kwasem hialuronowym oraz substancjami, które uszczelniają barierę hydrolipidową, działają przeciwzapalnie i regenerująco.
Dodaj komentarz