Jak dbać o dłonie i paznokcie? Pielęgnacja dłoni w domu i w gabinecie

Skóra dłoni ma mało gruczołów łojowych i cienką warstwę tkanki tłuszczowej, dlatego pod wpływem czynników zewnętrznych szybko traci ochronny płaszcz lipidowy. W konsekwencji skóra dłoni staje się sucha, popękana i zaczerwieniona, a paznokcie są matowe. Jak dbać o dłonie i paznokcie? Jak usunąć przebarwienia i plamy na dłoniach w domu i w gabinecie? Oto jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni w domu i w gabinecie.

Jak dbać o dłonie?

Chociaż swoje dłonie i paznokcie możemy powierzyć kosmetyczce, podstawowe zabiegi powinnyśmy umieć wykonywać samodzielnie, w domowym zaciszu.

Pielęgnacja dłoni w domu

Aby zapobiec wysuszeniu skóry dłoni, po każdym ich umyciu należy zastosować krem nawilżający, który odbuduje jej warstwę hydro-lipidową. Najlepszym wyborem będzie krem wzbogacony o substancje nawilżająco-ochronne i kojące, takie jak wazelina, gliceryna, aloes, alantoina i silikony. Po kilku dniach systematycznych zabiegów dłonie staną się miękkie i gładkie.

Jeżeli nie ma możliwości regularnego stosowania kremu, a skóra jest wysuszona i spierzchnięta, warto przeprowadzić kurację regenerującą. Wieczorem smarujemy dłonie grubą warstwą odżywczego kremu do rąk lub serum albo maską, ponieważ każdy z tych preparatów zawiera zwiększoną dawkę witamin oraz substancji nawilżających i regenerujących. Na tak zabezpieczone dłonie zakładamy bawełniane rękawiczki i kładziemy się spać. Taki kompres sprawi, że składniki kosmetyku lepiej wnikną w głąb skóry.

Równie dobrym rozwiązaniem będzie szybka kąpiel nawilżająca. Aby ją przygotować, należy podgrzać oliwę z oliwek w miseczce i moczyć w niej dłonie. Po kilku minutach osuszamy skórę papierowym ręcznikiem.

Pielęgnacja dłoni w gabinecie

Jeżeli zdecydowaliśmy się powierzyć dłonie profesjonaliście, warto wybrać zabieg Manicure Spa z parafiną. Ma on za zadanie zregenerować paznokcie i przesuszoną skórę. Rozpoczyna się od wykonania klasycznego manicure, na który składa się opiłowanie paznokci, usunięcie skórek i wypolerowanie płytek. Następnym krokiem jest peeling cukrowy, który nie tylko oczyszcza skórę, lecz także ją wygładza i natłuszcza, ponieważ zawiera olejki roślinne. Później spłukujemy nierozpuszczone w trakcie masażu drobiny cukru i wmasowujemy w paznokcie odżywczy olejek, a w skórę – masło wzbogacone o substancje nawilżające i regenerujące. Tak przygotowane dłonie zanurzamy w rozpuszczonej ciepłej parafinie; aby jej warstwa była dostatecznie gruba, każdą z dłoni zanurzamy w parafinie trzykrotnie, po czym szczelnie zawijamy je w foliowe woreczki. Po 15 minutach usuwamy woreczki wraz z parafiną. Po takim zabiegu skóra jest wygładzona, miękka i nawilżona, a paznokcie wyglądają zdrowo.

Jak dbać o paznokcie?

Zła kondycja paznokci jest konsekwencją obcowania z detergentami, które bardzo wysuszają płytkę. Kiedy paznokcie są nadmiernie wysuszone, stają się kruche i łamliwe oraz łatwo się rozdwajają. Jeżeli dodatkowo zaczynają się na nich pojawiać ciemniejsze plamki i przebarwienia, to znaczy, że nasz organizm chce nam coś powiedzieć i nie jest to dobra wiadomość. W takiej sytuacji warto zgłosić się do dermatologa, który przepisze uderzeniową dawkę witamin i minerałów.

Przebarwienia i plamy na dłoniach

Winą za ich powstanie obarcza się słońce, ponieważ promienie słoneczne pobudzają melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę, brązowy barwnik skóry. Wskutek długotrwałej ekspozycji na słońce przybywa także samych melanocytów, a tam, gdzie gromadzi się ich więcej, powstają plamy i plamki.

Przebarwienia i plamy na dłoniach – jak je usunąć w domu?

Aby samodzielnie pozbyć się przebarwień, a przynajmniej je rozjaśnić, powinnyśmy zaopatrzyć się w kosmetyki wybielające plamy. Ich wybór jest ogromny: niektóre z nich przyśpieszają złuszczanie naskórka, a inne hamują proces pigmentacji, a tym samym zapobiegają nowym przebarwieniom. Takie preparaty zazwyczaj zawierają hydrochinon, arbutynę, witaminę A lub C i kwasy owocowe albo kwas kojowy, liponowy, azaleinowy lub fitowy w niezbyt wysokim stężeniu.

Kurację należy rozpocząć od peelingu dłoni, który umożliwi nam usunięcie martwych komórek naskórka i wyrównanie kolorytu skóry. Taki zabieg warto powtarzać co 4-5 dni, ponieważ ułatwia wchłanianie substancji zawartych w kosmetykach. Jeżeli musimy pozbyć się tylko małych plamek, powinnyśmy wybrać krem ze specjalnym aplikatorem, który umożliwi punktowe nakładanie preparatu. Z kolei jeśli naszym celem jest równomierne rozjaśnienie skóry dłoni, musimy używać kremu wybielającego w roli zwykłego kremu pielęgnacyjnego. Ponieważ składniki takich kosmetyków uwrażliwiają skórę na słońce, najlepiej nakładać je na noc, za to w ciągu dnia należy chronić skórę preparatem z wysokim filtrem UV, przynajmniej SPF 30; w przeciwnym wypadku narazimy się na nowe przebarwienia.

Przebarwienia i plamy na dłoniach – jak je usunąć w gabinecie?

Profesjonalny zabieg wybielający rozpoczyna się od gruboziarnistego peelingu solnego, który znacznie ułatwia wchłanianie składników aktywnych. Po zmyciu peelingu kosmetyczka wmasowuje w dłonie serum z molekułą depigmentującą, po czym nakłada wybielającą maskę algową z ekstraktem z morwy i czystą arbutyną. Po 15 minutach stężona maska jest zdejmowana z dłoni. Na zakończenie kosmetyczka aplikuje krem do rąk i wykonuje przyjemny masaż dłoni. Efektem pojedynczego zabiegu jest gładsza i wyraźnie jaśniejsza skóra, ale aby pozbyć się przebarwień, potrzebna jest seria zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *