Jak dbać o cerę? Czyli skóra w wielkim mieście vs stres, smog i słońce

Nasza skóra i życie w mieście to dwie zupełnie różne bajki. Smog, słońce i stres nie wpływają na nią pozytywnie. Jeżeli chcesz uniknąć tych nieprzyjemności, to sprawdź, jak zadbać o skórę, żeby życie w mieście było dla ciebie przyjemne, a dla twojej skóry w pełni bezpieczne.

Skóra a miasto

Smog, zanieczyszczenia, klimatyzacja, pośpiech i życie w stresie – to dla skóry bardzo duże wyzwanie. Wszystkie te czynniki zaburzają funkcjonowanie cery, powodują przedwczesne starzenie się, przesuszają i podrażniają. Za największe zagrożenie uznaje się jednak promieniowanie UV. Słońce wywołuje stres oksydacyjny, który wyzwala wolne rodniki i może zmieniać DNA skóry. Mimo to nie zawsze stosujemy kremy z filtrami ochronnymi, bo myślimy, że słońce w mieście działa inaczej niż na plaży.

Na kondycję skóry wpływ ma także tempo miejskiego życia. Nieodpowiednia dawka snu, jedzenie w pośpiechu niezdrowych potraw, brak czasu na odpoczynek, stres w pracy – to wszystko może pogarszać stan skóry. Dochodzi do tego zanieczyszczenie spalinami i przemysłowymi pyłami, które uszkadzają naturalną barierę ochronną skóry, hamują dopływ tlenu oraz powodują powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Stres a kondycja skóry

W sytuacjach stresowych wydzielany jest kortyzol. Wysoki poziom tego hormonu może prowadzić do łuszczycy lub egzemy. Natomiast stres oksydacyjny prowadzi do szybszego starzenia się skóry. Powodują go wolne rodniki, promienie UV, zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy i stres spowodowany nerwowym trybem życia. Wolne rodniki zaś uszkadzają błony komórkowe oraz włókna kolagenowe i elastynowe, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Kondycję skóry mogą poprawić antyoksydanty – naturalne produkty spożywcze lub kosmetyki z takimi składnikami. Najlepiej się sprawdzą witaminy C i E, flawonoidy, koenzym Q10, beta-karoten.

Słońce a skóra

Słońce w mieście bywa groźniejsze niż to, pod którym opalamy się na plaży. Odbite od szyb promienie rażą ze zwiększoną siłą. Promieniowanie UVA i UVB przedostaje się do tkanki podskórnej i nie jest zatrzymywane przez chmury, okna i ubranie. Powoduje to oparzenia, zaczerwienienia, zanik kolagenu i elastyny. Jedyną i skuteczną ochronę mogą zapewnić kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi.

Ochrona i oczyszczanie dla skóry w mieście

Jeżeli chcesz ułatwić swojej skórze życie w mieście, to wypróbuj skuteczne składniki. Węgiel aktywny polecany jest dla skóry tłustej i trądzikowej. Ma działanie oczyszczające, antybakteryjne i pochłaniające nadmiar sebum, a dodatkowo zapobiega przyleganiu zanieczyszczeń. Witaminy C i E uważane są za witaminy młodości. Pierwsza z nich rozjaśnia przebarwienia i wzmacnia skórę, druga zapobiega powstawaniu zmarszczek i dba o jędrność cery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *